5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Merkel kërkon shpërndarje të ‘drejtë’ të emigrantëve në vendet e BE-së

Merkel-kancelarja gjermaneDuke marrë shkas nga emigrimi aktual masiv nga Kosova, kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë thirrje për një shpërndarje të drejtë të azilkërkuesve në Bashkimin Evropian.

Situata e refugjatëve në BE është “shumë e pakënaqshme”, tha Merkel në publikimin videos javore, këtë të shtunë.Evropa duhet t’u “ofrojnë refugjatëve kushte të arsyeshme, në vendet e tyre, kur ata arrijnë atje”, vazhdoi Merkel, transmeton lajmi.net.

Pra, ajo theksoi nevojën për “të zhvilluar një ofrim të kushteve në nivel të njejët në mesin e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian” për marrjen dhe mbështetjen e individëve.

Gjermania, kohëve të fundit po përballet me një eksod masiv të emigrantëve kosovarë, por edhe të atyre nga zonat e luftës, siç janë Siria, Iraku e Afganistani.

Vetëm në fillim të këtij viti, llogaritet se në Gjermani kanë hyrë rreth 18 mijë kosovarë.

Më Shumë

Trazira në një nga burgjet më të mëdha të Ekuadorit, të paktën 15 të vdekur – në mesin e viktimave edhe “El Patron”

Të paktën 15 të burgosur vdiqën të hënën në trazirat e fundit brenda sistemit të burgjeve të Ekuadorit, njoftuan zyrtarët në vendin e Amerikës...

Bashkimi i kthehet fitores, duke mposhtur Rahovecin

Pas dy humbjeve radhazi, Bashkimi i është kthyer fitores duke e mposhtur Rahovecin me 84-79, për të regjistruar fitoren e dytë sezonale. Vreshtarët kanë qenë më të mirë gjatë...

Lajmet e Fundit