19.1 C
Prizren
E martë, 25 Qershor, 2024

Mos i besoni “Exit Polli”-it, por vetëm KQZ-së

zgjedhjet5

Gani Bobi, një institut nga Prishtina, pritet të publikoj sot pas orës 19:30 një “exit- poll” të realizuar përmes bisedave telefonike dhe në teren, edhe pse disa sondazhe të tilla që ky insitut i pat realizuar në Shqipëri patën shënuar një fiasko të plotë.

Ky Institut pat realizuat Exit – Polle të dështuara njëherë në në zgjedhjet nacionale dhe njëherë tjetër në zgjedhjet lokale në Shqipëri, dhe si i tille ishtë përqmuar nga të dytë, Sali Berisha dhe Edi Rama.
Si rikujtim, në vitin 2011, ky Institut me Exit- Pollin e tij shpall fitues Bashën ndaj Ramës me rezultat 58.4 me 39.8- e në fakt rezultati ishte krejt ndryshe. Rama doli fitues me pak vota, por mandati ju morr nga Berisha me manipulime në KQZ.

Exit pollet në mesin e shqiptarëve nuk ka se si mos të dështojnë keq. E para sepse popullatat nuk tregon drejtë për kënd ka votu, e kjo poasqërisht kur nuk voton për partitë e mëdha si dhe për ato që qeverisin. Ndryshimin e votës e tregon edhe më pak.
Ky është një eksperiment, me efekte të dyshimta!
E dyta në një këso atmosfere të rezultatit të ngushtë- ato mund të shkojnë përshtati më së shumti ndikimit manipulativ në procesin zgjedhor.
Kësaj rradhe jo te votuesi, por tek komisionerët.
Do ti vëzhgojmë këto rezultate- por do ti besojmë vetëm atyre të KQZ-së.
Lusim “Gani Bobin”, që të mos e dëmtoj procesin zgjedhor./gazetablic.com

Më Shumë

Zyrtare: Jakup Berisha nënshkruar me Suharekën

Suhareka ka vazhduar me afatin kalimtar, si në largime, ashtu edhe në afrime, duke nënshkruar kësaj rradhe me mesfushorin Jakup Berisha. Mesfushori sulmues së fundi...

Premierliga fillon me derbin Chelsea – City

Kur jemi në ditët e zjarrta të evropianit, Premierliga, e cila do të nis sezonin e ri, më 16 gusht, ka publikuar edhe kalendarin...

Lajmet e Fundit