23.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Moti vështirëson qarkullimin

Kosove-boraaTemperaturat e ulëta dhe reshjet e borës ditëve të fundit në Kosovë, kanë vështirësuar qarkullimin e trafikut në disa akse rrugore, njoftojnë zyrtarë të Policisë së Kosovës.

Ndërkaq, e bllokuar për qarkullim, mbetet rruga Pejë-Kullë për mjetet e rënda transportuese, ndërsa automjetet e vogla mund të qarkullojnë vetëm me pajisje dimërore, njofton Brahim Sadriu, zëdhënës në Policinë e Kosovës.

“Aksi rrugor Pejë- Rozhajë, në drejtim të pikëkalimit kufitar në Kullë, është e bllokuar për autobusë dhe mjete të rënda, ndërkaq është e qarkullueshme për vetura të vogla me pajisje dimërore. Por, kjo vjen edhe si shkak i pjesës së Malit të Zi dhe jo vetëm e pjesës së Kosovës. Rrugët e tjera janë të kalueshme, ka disa vështirësi në disa akse rrugore, mirëpo në përgjithësi janë të kalueshme”, bën të ditur Sadriu, transmeton REL

Si pasojë e reshjeve të borës, thotë zëdhënësi Sadriu, janë raportuar disa aksidente në trafik.

“Nuk është vërejtur ndonjë numër i madh i rritjes së aksidenteve, mirëpo janë raportuar aksidente gjatë natës së kaluar, edhe si pasojë e të reshurave. Rrugët, kur ka ngrica dhe shtresa të borës, kanë vështirësitë e veta gjatë vozitjes edhe mundësitë e frenimit janë më të vogla sesa në rastet kur kemi një rrugë të terur”, shton Sadriu.

Ndryshe, sipas parashikimeve të motit, edhe në ditët në vijim temperaturat do të jenë të ulëta.

Në anën tjetër, zyrtarë të Distribucionit për Furnizim me Energji Elektrike, i njohur me shkurtesën KEDS, sigurojnë qytetarët se gjatë periudhës së dimrit furnizimi me energji elektrike do të jetë i mjaftueshëm.

Në një përgjigje, përmes postës elektronike, Guri Shkodra, nga kjo kompani, thotë se KEDS-i planifikon të importojë energji elektrike në sasi të nevojshme për mbulim të kërkesës së konsumatorëve .

KEDS, thuhet në përgjigje, nuk planifikon të ketë mungesë të energjisë elektrike, por të tilla mund të ndodhin në raste kur në mënyrë të pa-planifikuar njësitë gjeneruese në Korporatën Energjetike të Kosovës ndalojnë së prodhuari energji elektrike.

Më Shumë

Arian Çani largohet nga Tv Klan

Arian Çani nuk do të jetë më pjesë e TV Klan? Kryefjala.com mëson se shprehjen e tij të famshme “Mirëmbrëma tokësore” nuk do ta...

Kryetari i Suharekës dhe drejtorët komunal në përkrahje të Ballkanit

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj dhe drejtorët komunalë, kanë bërë një fotografi të përbashkët me fanellat portokalli duke i dhënë përkrahje ekipit të Ballkanit...

Lajmet e Fundit