-4.2 C
Prizren
E hënë, 24 Janar, 2022

Mrekullia e Bernës: Shuhet “heroi” i fundit – Horst Eckel

Federata Gjermane e Futbollit (DFB) njoftoi të premten e 3 dhjetorit se Horst Eckel, heroi i fundit dhe kampioni i botës në vitin 1954, ndërroi jetë në moshën 89-vjeçare.

Eckel ishte një nga protagonistët kryesorë të ekipit të futbollit të Gjermanisë Perëndimore që fitoi Kupën e Botës të vitit 1954 që mbiquhet “Mrekullia e Bernës”.

Skuadra gjermanë mposhti superfavoritët hungarezë me rezultat 3-2 në finale duke përmbysur disavantazhin e dy golave.

Kjo fitore pasoi një jehonë politike dhe ekonomike të Gjermanisë Perëndimore – nëntë vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

“Në vërshëllimën e fundit, ne e kuptuam se ishim kampionë bote.

Por ne nuk e kuptonim se çfarë do të thoshte kjo për njerëzit që na shihnin në shtëpi derisa hymë përsëri në tokën gjermane. Ishte një pritje e mrekullueshme”, kujtonte në reflektimet e tij Eckel.

Megjithatë, përmendja si një nga “heronjtë e Bernës” e kishte shqetësuar gjithmonë.

“Kam mbetur një person krejtësisht normal”, tregonte kampioni i botës.

Aftësitë futbollistike

Anësori i djathtë i Kaiserslautern ishte anëtari më i ri i skuadrës me kapiten Fritz Walter.

I mbiquajtur “zagari”, ai u bë një shtyllë e rëndësishme e ekipit të trajnerit Sepp Herberger gjatë turneut.

Kjo, falë shkallës së tij të lartë të punës në mbrojtje dhe saktësisë në pasime.

Eckel mbeti hera-herës në hije nga emrat më të mëdhenj të skuadrës së ’54-ës.

Megjithatë, pas vdekjes së Hans Schäfer-it në vitin 2017, ai mbeti i vetmi pjesëtar i ekipit.

Eckel ishte dy herë kampion gjerman, në 1951 dhe 1953, me Kaiserslautern.

Ai ndërroi klub vetëm një herë – Röchling Völklingen në Saarland gjatë vitit 1960.

I trajnuar si veglabërës, ai studioi art dhe sport pas kohës së tij si lojtar dhe punoi si mësues i shkollës së mesme nga viti ’73.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Haradinaj i pikëlluar për ndarjen nga jeta të aktivistit të AAK-së, Kristë Dulaj

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka njoftuar për vdekjen e aktivistit të kësaj partie në Prizren, Krist Dulaj nga Zymi i Hasit. Haradinaj është shprehur...

Mediumet ndërkombëtare shkruajnë për suksesin historik të Kiana Kryeziut

Kualifikimi historik i Kiana Kryeziut në Lojërat Olimpike ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare. Gjiganti mediatik, The Washington Post i ka kushtuar një artikull...

”Le Monde” analizon veprën e Ismail Kadaresë

Kadare vjen i përkthyer në gjuhën frënge, nga violinisti i njohur, Tedi Papavrami.  Me botimin në frëngjisht të kësaj vepre të shkrimtarit shqiptar me famë...

Të gjitha rrugët në Malishevë janë të kalueshme

Të gjitha rrugët në Komunën e Malishevë janë të kalueshme përfshi edhe rrugët në vendbanimet malore. Të gjitha rrugët kryesore që lidhin fshatrat e Komunës...

Gjyqtari nga Prizreni Fahret Vellija zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës

Gjyqtari i Gjykatës Themelore të Prizrenit, Fahret Vellija, ka marr besimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, për anëtar të Këshillit Gjyqësor të Kosovës...

Arrestohet një grup në Rahovec, dyshohet se kreu 20 vjedhje, ndër to edhe në xhami

Policia ka arrestuar pesë të dyshuar, prej tyre tre të moshës madhore dhe dy të mitur, të moshave 16 përkatësisht 14-vjeçare, nën dyshimin se...

Dhunë në Suharekë, babai tenton të sulmojë fizikisht vajzën e tij

Një rast I dhunës ka ndodhur në Suharekë. Babai ka tentuar të sulmojë vajzën me shufër. Suharekë 21.01.2022 – 23:15. Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar...

Shefi i Zyrës së Prokurimit në Prizren lirohet nga akuza për korrupsion

 Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim lirues për Isa Osmankaj, shef i Zyrës për Prokurim në Komunën e Prizrenit, i cili po akuzohej...

Horoskopi për ditën e sotme, 23 janar 2022

Parashikimi i yjeve për ju sot. Dashi Motivoni veten për të qenë më optimistë. Kjo do të rrisë besimin dhe përshtatshmërinë tuaj. Kjo është një ditë...

Genoa emëron trajnerin e ri

Vetëm pak ditë pasi shkarkoi nga detyra Andry Shevchenko-n, klubi italian, Genoa, ka emëruar si trajner të skuadrës, gjermanin Alexander Blessin. Blessin nuk është shumë...

Një i vdekur dhe 2 mijë e 957 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.913 testime, 2.957 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Djali i shkon në zyre babait për t’ia uruar mandatin e tretë qeverisës në Rahovec

Etnik Latifi, djali i kryetarit të Komunës së Rahovecit, Smajl Latifit, ka shkuar në zyre për t’ia uruar babait mandatin e tretë qeverisës në...

Gjermania gati ta rrisë pagën minimale, ja sa do të paguhet ora tani

Kancelari gjerman, Olaf Scholz përsëriti të shtunën e tij se qeveria e tij është e angazhuar për të mbajtur premtimin për rritjen e pagës...

Moti këtë javë: Reshje bore, ngrica dhe temperatura deri në -13 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë kësaj jave do të ketë mot të ftohtë, raporton Express Në njoftimin e IHK-së bëhet...

1840 tiketa trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë, Policia ka shqiptuar 1840 tiketa trafiku. Sipas raportit janë shkaktuar 32 aksidente trafiku me dëme materiale e...

Në fund të betejës së gjatë ligjore, pasuria e Prince vlerësohet me 156.4 milionë dollarë

Pasuria e këngëtarit amerikan të ndjerë të popit Prince, emri i plotë i të cilit është Prince Rogers Nelson, përfshirë katalogun e tij të...

Lajmet e Fundit