7.8 C
Prizren
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Ndahet nga jeta në moshën 38-vjeçare ish-luftëtari i UFC-së

Në moshën 38-vjeçare, ka ndërruar jetë ish-luftëtari i UFC-së, Anthony “Rumble” Johnson.

Lajmi u konfirmua nga menaxheri menaxher i ish-luftëtarit të njohur, Ariel Helwani, i cili e dha lajmin e hidhur nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale:

“Lajm i tmerrshëm! Anthony “Rumble” Johnson vdiq sot. Ai ishte 38 vjeç. Johnson kishte kohë që po luftonte me një sëmundje. Ishte një nga luftëtarët më të talentuar në historinë e MMA-së. Iku shumë shpejt. U prehtë në paqe!”, shkruan Helwani.

38-vjeçari ishte një nga lojtarët më të fortë në MMA, pasi kishte luftuar me lojtarë si Daniel Cormier, Glover Teixeira dhe Alexander Gustaffson.

Ai ishte pesë herë fitues i Performancës së Natës në UFC dhe do të mbahet mend gjatë si një nga luftëtarët më argëtues në historinë e UFC.

Johnson sfidoi për kampionatin e peshave të rënda të UFC-së në dy raste, duke humbur të dyja herët kundër Daniel Cormier.

Ndeshja e tij e dytë kundër DC në 2017 do të përfundonte të ishte përballja e tij e pensionimit nga garat UFC.

Katër vjet më vonë ai u kthye në garat MMA në Bellator, duke marrë një fitore me nokaut ndaj Jose Augusto.

Ai ishte planifikuar të luftonte në turneun prej 205 paundësh të organizatës, por u detyrua të tërhiqej për shkak të problemeve shëndetësore që mbetën private.

“Rumble” ishte më i njohur për qëndrimet e tij në UFC mes viteve 2007-2012 dhe 2014-2017.

Rekordi i tij profesional MMA ishte 23-6 me 17 fitore të ardhura nga KO/TKO.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Sot është ditëlindja e 78-të e ish-presidentit Rugova (FOTO)

Sot është përvjetori i 78-të i lindjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Ai u lind më 2 dhjetor të vitit 1944, në fshatin Cerrcë...

Rrahje për pronë në një familje në Prizren: Vëllai i madh e bën për spital vëllain e vogël

Një person dyshohet se ka sulmuar fizikisht vëllain e tij më të ri në moshë në Prizren. Ngjarja ka ndodhur për shkak të një konflikti...

Lajmet e Fundit