18.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Në Premier League nisin problemet ende pa filluar sezoni i ri

Burnley refuzoi një kërkesë nga Luton Town për të kaluar ndeshjen e parë në Premier League nga “Kenilworth Road” në “Turf Moor” me takimin që tani është shtyrë.

Premier League njoftoi shtyrjen e ndeshjes që do të zhvillohej më 19 gusht, por nuk përmendi se kjo pasoi dështimin e të dy klubeve për të ndryshuar ndeshjen.

Ëndrra e Luton-it për të filluar fushatën e tyre të parë në më shumë se 30 vjet ka qenë në dyshim që kur ata siguruan promovimin nga Championship me një fitore dramatike me penallti ndaj Coventry në maj, pasi nevojiten përmirësime të mëdha në terren për të përmbushur standardet minimale të Premier League.

Pavarësisht se i është dhënë një lojë jashtë fushe në Brighton për të filluar sezonin, klubi nuk ka qenë në gjendje të japë garanci se puna e ndërtimit do të përfundonte deri në mes të gushtit.

Kuptohet se Luton ka zhvilluar bisedime me Burnley këtë javë për ta zhvendosur lojën në “Turf Moor”, por kundërshtarët e tyre e refuzuan propozimin pasi nuk donin të shkaktonin bezdi për tifozët e tyre. Premier League nuk pranoi të komentojë.

Luton ka pasur leje planifikimi për një stadium të ri në Power Court që nga viti 2019 dhe synon të zhvendoset në vitin 2026, pavarësisht se në cilin divizion janë.

Lutoni thotë se punimet, të cilat përfshijnë ndërtimin e një stende të re, po ecin mirë dhe janë përpara afatit. Megjithatë, ata nuk ishin në gjendje të jepnin garanci se ndeshja kundër Burnley mund të vazhdonte në datën e saj fillestare.

Luton u promovua në Premier League pasi mposhti Coventry-n me penallti në finalen e play-off të Championship në maj. Është hera e parë që ata do të garojnë në ligën e lartë që nga viti 1992.

Ndërkohë, ndeshja e Manchester City-t ndaj Brentford-it, e cila ishte planifikuar për më 23 dhjetor, është shtyrë për shkak të përfshirjes së skuadrës së Pep Guardiola-s në Botërorin për Klube.

City do të garojë në turneun në Arabinë Saudite pasi fitoi Champions League sezonin e kaluar.Albanian Post

Më Shumë

Rahovec: U raportua se posedon armë, i dyshuari e pranon fajin para policëve

Një person në Rahovec, të premten ka pranuar para policëve se posedon një armë të llojit AK-74, një karikator dhe 29 fishekë. Ai kështu veproi,...

Haliti e mohon së Vataj do të kalojë në AAK: Të palëkundur në rrugëtimin e përbashkët politik

Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, ka mohuar mundësinë se ish-deputeti i kësaj partie, Ramë Vataj, do të kalojë në AAK. Në profilin e tij në...

Lajmet e Fundit