3.8 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Nuk ka paqe derisa Putini është në pushtet, thotë ish-komandanti i NATO-s

 

“Kjo është pothuajse me siguri një njohje se përpjekja për të avancuar në boshte të shumta ka dështuar dhe ka shumë të ngjarë të parashikojë një përqendrim të forcës në një zonë tjetër”, thotë ai, duke e përshkruar atë si një njohje se nuk ka asnjë pikë për të përforcuar dështimin.

“Unë gjithashtu nuk do të përjashtoja ndonjë formë mashtrimi”, thotë ai.

“Ndërsa Putini është në Kremlin, nuk mund të ketë paqe në Evropë”, shtoi ai, duke e përshkruar atë si një ‘autokrat me gjak’.

Ai thotë se NATO duhet të sigurojë që lufta “të mbetet një luftë e ftohtë dhe jo një luftë e nxehtë” me Rusinë dhe thotë se kjo do të thotë që NATO të përgatitet për luftë në çdo aspekt.

“Ne nuk e kemi parë ende atë rritje të aftësisë së NATO-s, e cila mendoj se do të jetë thelbësore nëse NATO do të pengojë çdo agresion të mëtejshëm”, tha ai, transmeton Klankosova.tv.

 

Më Shumë

Ligji për paga do të hyjë në fuqi një muaj pas publikimit në gazetën zyrtare

Ligji për paga, i miratuar të mërkurën në Qeverinë e Kosovës, do të hyjë në fuqi vetëm një muaj pas publikimit në gazetën zyrtare,...

Detaje të reja nga aksidenti me fatalitet në Prizren

Aksident me fatalitet është regjistruar në orët e para të mëngjesit të së mërkurës në Prizren, ku një këmbësore është goditur për vdekje nga...

Flamuri dhe qeni

Lajmet e Fundit