-3 C
Prizren
E mërkurë, 27 Janar, 2021

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkon urgjentisht lirimin e masave, paralajmëron edhe padi

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës ka mbajtur konferencë të jashtëzakonshme për medie, duke kërkuar urgjentisht lirimin e masave anti-Covid, raporton Ekonomia Online.

Ata shprehen të irrituar pasi institucionet ja ndaluan të zhvillojnë veprimtarinë në sallat e dasmave, ata po i mbajnë tubimet me masë të madhe të njerëzve, në këso salla.

Kryetari i Odës, Hysen Sogojeva, tha se në këtë sektorë kanë mbetur papunë 30 mijë persona.

“Duke marrë parasysh gjendjen që gjinden bizneset e kësaj veprimtarie dhe presionin që kemi nga këto biznese që 30 mijë punëtor i kanë të papunë”.

“Këto masa s’kanë dhënë asnjë ndikim deri më sot. Ne si Odë do të kujdesemi për shëndetin e qytetarëve dhe kemi qenë të bllokuar nga masat e dy qeverive. Ngremë shqetësimin e tubimeve elektorale të të gjitha partive të bilat jo që nuk i kanë mbajtur masat po i kanë tejkaluar ato. Po të përmbaheshin nuk do të kishte nevojë as për kufizimin e orarit që e kemi”.

Madje, Sogojeva ka kërkuar urgjentisht që të hiqet kufizimi, derisa ka shtuar se ka gjasa që vendimet e Qeverisë nuk do t’i njohin, duke paralajmëruar edhe padi.

“Vendimet e Qeverisë ndoshta nuk do ti njohim më. Nuk ka logjikë që në 1000 metër katror me 150 persona të mos lejohet mbajtja e ahengjeve”.

“Lironi kufizimet përndryshe ne qysh sot do fillojmë organizimin e grevave e protestave që kanë më qenë edhe radikale. Do të bëjmë edhe padi kolektive nëse duhet”, ka shtuar Sogojev.

Ndërsa, Afrim Muqiqi, drejtor i Departamentit të Estradës ka kritikuar qeveritarët se po shkelën masat nga vetë ata që i kanë nënshkruar.

Ai ka shtuar se nuk janë kundër fushatave të subjekteve politike, dhe sipas tij meqenëse masat janë liruar nuk iu ka mbetur asgjë tjetër vetëm që t’i ftojnë dasmorët dhe të fillojnë punën, raporton EO.

“Po shohim standard të dyfishtë. Ku është logjika që ato ligje po shkelën nga ju që i keni nënshkruar vet. Ne jemi nuk jemi kundër fushatave të partive politike por pse po ndalohet sektori ynë”.

“Pyetje publike për të gjithë deputetet që me veprimet e ditëve të fundit masat qenkan liruar dhe neve na ka mbetur ti ftojmë dasmorët të fillojnë punën. Të lirohet puna jonë me masa si e gjithë  bota e civilizuar. Për bizneset dhe punëtorët tanë ne si odë kemi marrë masa jashtëzakonisht radikale”.

Sipas tyre nga këto masa të padrejta është dëmtuar një industri e tërë që përfshinë hotelet, restorantet, diskotekat, sallat e dasmave, kompanitë që angazhohen për këto organizime, por kryesisht diaspora që kryesisht mbanë këto ahengje.

- Advertisement -

Më Shumë

Besnikëria dhe feminiteti në sytë e piktorëve të huaj

Gruaja shqiptare është njohur në botë, për dy tipare themelore: fisnikëria dhe besnikëria – gjithmonë e admiruar për bukurinë e pashoqe.       Disa nga pikturat më...

Limaj nga Prizreni: Zgjedhjet e 14 shkurtit janë jetike për të ardhmen e vendit

Kryetari i Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se zgjedhjet e 14 shkurtit janë jetike për të ardhmen e vendit. Limaj nga Prizreni tha se...

Rashica me shumë gjasë do të jetë titullar ndaj Schalkes

Milot Rashica pritet të jetë titullar për ndeshjen që skuadra e tij Werder Bremen do ta zhvillojë kundër Schalkes. Rashica mungoi në katër ndeshjet e...

Banorët e fshatit Nushpal të Rahovecit ankohen për mungesë të trotuarit: Po rrezikohen fëmijët

Banorët në fshatin Nushpal në Komunën e Rahovecit, po ankohen se rruga “Liria” ka mungesë të trotuarit, gjë kjo që po rrezikon fëmijët dhe...

Babai i Rron Gjinovcit tregon pse është me PDK’në dhe e pëlqen Hashim Thaçin

Babai i Rron Gjinovcit, Arbri ka treguar se pse është me Partinë Demokratike të Kosovës dhe pse e përlqen ish-presidentin, Hashim Thaçin, raporton Express. Në...

DnV-ja: Partitë politike kanë thyer rregullat e pandemisë, mbajtja e tubimeve në shkolla rrezikon nxënësit

Koalicioni i ojq-ve “Demokracia në Veprim”, ka bërë të ditur se për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare më 14 shkurt do të ketë të angazhuar...

Kujtim Gashi: Mungesa e Kadri Veselit dhe Hashim Thaçit, henidikep për PDK-në

Kandidati për deputet i PDK-së nga Prizreni, Kujtim Gashi thotë se mungesa e Kadri Veselit dhe Hashim Thaçit, është henidikep për këtë subjekt politik...

Masakroi 36 vajza, çfarë gjetën shkencëtarët në trurin e kriminelit më të tmerrshëm

Ted Bundy dukej në pamje të parë një djalë normal, i sjellshëm dhe i pashëm. Ai ishte student për drejtësi dhe madje punonte në një...

Katër kandidatë për deputetë të AAK-së mbesin jashtë listës zgjedhore

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), ka publikuar vendimet lidhur me ankesat e partive politike për shkak të moscertifikimit nga ana e KQZ-së...

Republikanët lobojnë në heshtje për dënimin e Trumpit

Lobimi, sipas CNN-it, ka filluar pas sulmit të 6 janarit në Capitol dhe në ditët para shkarkimit të tij nga Dhoma e Përfaqësuesve. Por...

Cimerat e 509-shes

Askush nuk u përgjigjet tri-katër trokitjeve tak-tak në derën e bardhë të dhomës 509. Në 508-shen derën e hap Ardit Bukoshi, në pizhame. Libra...

Conte mund të përballet me një dënim të gjatë pas përjashtimit me të kuq dhe përplasjes me gjyqtarin në tunel

Trajneri i Interit, Antonio Conte thuhet se mund të përballet me një ndalim të gjatë pasi ‘pothuajse u përplas fizikisht’ me gjyqtarin Fabio Maresca...

Prizren, 11 aktakuza kundër 12 personave

Në raportin 24 orësh të Prokurorit të Shtetit thuhet se janë ngritur tetëdhjetekatër (84) aktakuza kundër tetëdhjetenëntë (89) personave, për vepra të ndryshme penale. Poashtu...

Policia e gjen të vdekur një grua në banesën e saj në Prizren, detajet e para

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka gjetur të vdekur në banesën e saj në Prizren një viktimë, femër. https://prizrenpress.com/flok-art-studio-ne-prizren-shpall-konkurs-per-6-vende-te-punes/ Sipas policisë, viktima është gjetur dje...

102 vjet nga vdekja e Ismail Qemalit

Sot janë bërë 102 vjet që kur ka vdekur kryeministri i parë shqiptar, Ismail Qemali, njeriu që më 1912 shpalli pavarësinë e Shqipërisë në...

Cuadrado shërohet nga COVID-19

Juan Cuadrado është shëruar nga koronavirusi dhe do të jetë pjesë e skuadrës së Juventusit për ndeshjen e Superkupës së Italisë kundër Napolit që...

Lajmet e Fundit