18.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Oleksandr Usyk tërhiqet nga meçi me Tyson Furyn

Oleksandr Usyk është tërhequr nga bisedimet me Tyson Furyn për një luftë për kampionin e padiskutueshëm të botës në kategorinë e rëndë të boksit.

Lufta ishte caktuar për 29 prill në Stadiumin Wembley në Londër dhe Usyk ishte pajtuar që fitimet të ndaheshin 70/30 në të mirë të Furyt.

Boks / Fury – Usyk: ‘Arrihet’ marrëveshja për meçin e madh
Por kërkesat për një rimeç të menjëhershëm bënë që bisedimet të ngecnin.

Kampioni i WBC-së Fury ishte kundër një klauzole për rimeç, derisa ekipi i Usyk tha se bënë gjithçka në dorën e tyre që lufta të ndodhte.

Gjatë fundjavës, ekipi i Furyt mendonte se marrëveshja ishte arritur plotësisht dhe madje po përgatiste për një komunikatë zyrtare.

Bashkëpromotori i Furyt, Frank Warren, shkroi në Twitter të dielën se lajmi se lufta të ndodhte ishte i pashmangshëm, por të hënën dy ekipet u fjalosën për klauzolën e rimeçit.

Boks / Usyk kapet me Furyn: O barkmadh lakmitar
Usyk, 36 vjeç, i cili është kampion i WBA, IBF dhe WBO, dëshiron ta ketë një klauzolë për rimeç në marrëveshje, sikur britaniku Anthony Joshua kur u përball me të në vitin 2021.

Joshuas iu dha mundësia ta rifitonte titullin në Arabinë Saudite dhe Usyk dëshiron ta ketë mundësinë e njëjtë nëse mposhtet.

Fury ndien se rimeçi është i panevojshëm, duke besuar se titujt e kategorisë së rënë mund të ndahen pasi të ketë përfunduar lufta për kampionin e padiskutueshëm të botës.

Bota nuk ka pasur kampion të padiskutueshëm në kategorinë e rënë që prej vitit 1999 kur Lennox Lewis e mposhti Evander Holyfieldin – ndërsa në epokën e katër divizioneve nuk ka pasur kurrë kampion që i ka mbajtur të gjithë katër brezat.

Më Shumë

Egzon Pireci publikon këngën e re

Këngëtari Egzon Pireci ka lansuar projektin e tij të radhës. Kënga mban titullin “Për ty jam betu” dhe i referohet çifteve të martuara. https://youtu.be/ND4BQG-zdAc?fbclid=IwY2xjawC1i9RleHRuA2FlbQIxMAABHTf30cngwp7vdNTzlHnGxQKJCmlN6_586TdK7tUo6QzHh0_WtQ5OCM7UCw_aem_AdS3WMbO2apfTwTXA6ANETEQJdvBv-_29N1MJ1-5mxEnjIftVTx5E4cl3SRfV28AmJKt07iVTEH_MKC_o7PbXBtB Marketing https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ https://prizrenpress.com/guraziu-ne-prizren-me-20-vjet-pervoje-pune-ne-vendosjen-e-dyerve-laminatit-parketit-kuzhinave-dhe-dhomave-te-fjetjes/ https://prizrenpress.com/adi-plast-ne-prizren-nje-emer-i-njohur-ne-tregun-e-kosoves-dhe-nderkombetar-per-vendosjen-e-dyerve-dhe-dritareve/ https://prizrenpress.com/kompleksi-newco-elan-ofron-banesa-te-endrrave-tuaja-ne-zemer-te-prizrenit/ https://prizrenpress.com/banesa-ne-shitje-nga-renelual-tahiri/

Koha dritëplotë

Sahit F. Osmani Koha dritëplotë thellësive të errta shkreptin komunikon me të robëruarit me zërin e dritës u shtrinë dorën që të marrin çelsat e shpëtimit të çlirohen...

Lajmet e Fundit