22.8 C
Prizren
E enjte, 18 Korrik, 2024

Opozita dhe shoqëria civile në Prizren, kundër politizimit të Auditit të Brendshëm

Shtepia e Bardhe-PrizrenPërfaqësues të opozitës dhe shoqërisë civile kanë shprehur shqetësimin  e tyre në lidhje me veprimet  e koalicionit qeverisës lokale në Prizren, ku sipasojë e të cilave Auditi i Brendshëm është bërë pjesë e ujdisë politike për ndarjene pushtetit.

Haziz Hodaj nga LDK-ja ka thënë se veprimet e tilla janë bërë rutinë e pushtetit në Prizren.

“Në këtë rast shkelja e ligjit  është e qartë. Kush është KTAP-ja me ba Auditit të Brendshëm”, ka thënë Hodaj,shkruan KD.

Ndërsa Osman Hajdari i BD-së, ka theksuar se Auditi i Brendshëm është pjesë e shërbimit  civil brenda Komunës.

“Kjo është shkelje flagrante e ligjit”, ka thënë Hajdari.

Koordinatori i KDI-së, Naim Cahanaj i ka bërë thirrje kryetarit të Prizrenit, Ramadan Muja, që të heq dorë nga marrëveshja politike që ka bërë për Auditin e Brendshëm.

Më Shumë

Vala e të nxehtit: Për 6 muaj, mbi 47 mijë qytetarë kërkuan ndihmë në QKUK – fluks në dy muajt

  Për gjashtë muajt e fundit, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës janë trajtuar mbi 47 mijë pacientë shkaku i temperaturave. Megjithëse, në dy muajt e...

Spanja, kampione e Evropës

Spanja është kampione e Euro 2024 pasi ka mposhtur në shifrat 2 me 1 Anglinë. Në këtë mënyrë, Spanja rrëmbyen për herë të katërt...

Lajmet e Fundit