27 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Orë policore, mbyllet gastronomia – hyjnë në fuqi masat e reja Anti Covid

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja anti-Covid të cilat do të jenë në fuqi nga sot deri më 18 prill.

Kufizimi i lëvizjes është vendosur nga ora 22:00 deri në orën 5 të mëngjesit, derisa institucionet publike dhe private të arsimit parauniveristar dhe universitar do të kalojnë në mësim online.

Gastronomia do të pezullojë aktivitetin në këtë periudhë kohore bashkë me qendrat tregtare në të cilat do të funskionojnë vetëm marketet ushqimore dhe barnatoret.

Vendimi i ri i qeverisë thotë se qarkullimi i qytetarëve nga ora 22:00 deri në 05:00 të mëngjesit mund të bëhet vetëm për urgjencë apo ndihmë mjekësore dhe se në këtë periudhë mund të lëvizin personeli shëndetësor dhe operatorët ekonomik me leje të veçanta nga qeveria.

Masat i ka bërë të ditura ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia.

“Të gjitha institucionet publike e private të arsimit parauniversitar nga data 12 prill deri më datën 18 prill dhe të gjitha institucionet publike dhe private dhe univeristare nga data 7 prill deri më datën 18 prill obligohen që të organizojnë formën e mbajtjës së aktivitit mësimor sipas udhëzimeve të ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe institucioniet parashkollore dhe fillore vazhdojnë aktivitetin normalisht duke respektuar masat dhe rekomandimet kundër Covid-19. Përjashtim nga kjo pikë bënë mbarëvajtja e provimeve të cilat mudn të mbahen fizikisht në të gjitha institucionet e arsimit të lartë publik dhe privat. Por duke respektuar masat dhe distancën fizike dhe duke u bërë ndajra në grupe nga vet personat”, tha ai.

Sipas vendimit, nga data 7 deri më 18 prill, konviktetet dhe menza do të pushojnë veprimtarinë e tyre.

Gjithashtu, ndalohen grumbullimet në më shumë se 10 persona.

“Ndalohen të gjitha grumbullimet me rrezikshmëri të lartë të shpërndarjes së infeksionit në më shumë se 10 persona, mbledhjet, seminaret, trajnimet, dasmat, ahengjet familjare, homazhet e ngjashme, përjashtimisht mbajtja e pamjes ndalohet. Përjashtim bëjnë mbledhjet e Kuvenidt të Kosovës, Qeverisë apo mbledhje me interes të veçantë publik”, tha Vitia.

Vendimi përcakton që funeralet mund të organizohen vetëm me familjarët e ngushtë.

“Ndalohet veprimtaria e qendrave të mbyllura tregtare përvec shërbimeve esenciale në kudër të tyre, siç janë marketet ushqimore dhe farmacitë, nga data 7 prill deri më datën 18 prill…Shërbimet e gastronomisë obligohen të pezullojnë aktivitetin e tyre nga data 7 prill deri më datën 18 prill. Të njëjtat ndalohen edhe në hapësirat e brendshme të shërbimeve gastronomike, marketeve, furrave të bukës, byrektoreve, qebaptoreve, pikave të shitjes së karburanteve. Shërbimet e gastronomisë lejohen të punojnë vetëm më shërbimin merr me vete, dërgesë me porosi dhe drive thru”, tha ai.

Ndërsa në hotele, shërbimi i pijeve dhe ushqimit do të lejohet vetëm nëpër dhoma.

E transporti publik do të lejohet të punojë duke shfrytëzuar deri në 50% të kapaciteteve dhe taksitë lejohen të punojnë me një pasagjer prapa ose tre nëse janë anëtarë të së njëjtës familje.

Ministri i Shëndetësisë tha se shtrëngimi i masave është i domosdoshëm.

“Në një situatë të tillë të gjendjes emergjente të shëndetit publik, është e nevojshme që të kufizohet liria e lëvizjes, liria e tubimit, e të drejtës së privatësisë, dhe lirisë së dhënies së shërbimeve dhe administrimit të biznesit. Këto kufizime janë të bazuara në Ligjin nr 07/L0006 për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid-19, dhe ashtu siç kanë konstatuar ekspertët shëndetësor nga IKShPK dhe OBSH, janë rreptësisht të nevojshme atëherë kur situate epidemilogjike është e rënduar. Afatet kohore të përcaktuara në këtë vendim shërbejnë si domosdoshmëri që lakorja e infektimit të ulet, mirëpo varësisht sipas vlerësimeve të situatës epidemiologjike, asgjë nuk e përjashton që këto afate mund të zgjaten përmes një vendimi të ri”, tha ai.

Qytetarët obligohen të mbajnë maskën, përveç në rastet kur ngasin automjetin vetëm apo me familjarët e tyre të ngushtë, gjatë vrapit apo çiklizmit apo gjatë ecjeve në zonat jo të banuara dhe me jo më shumë se 4 persona të familjes.

Gjithashtu, të gjithë qytetarët që hyjnë në Kosovë duhet të paraqesin testin negative 72 orë, në të kundërtën duhet të vetizolohen për 14 ditë. Vendimi thotë se përjashtim bëjnë qytetarët që kanë dalë në 24 orët e fundit.

Më Shumë

Zhduket një i mitur në Prizren

  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një persona ka raportuar në Polici se i biri i tij, i mitur është larguar nga...

Përfaqësuesit e bizneseve: Programi i Qeverisë po favorizon skemat sociale e jo zhvillimin ekonomik

Programi i Qeverisë së Kosovës më shumë ka një komponentë sociale sesa zhvillimore, thotë profesori i ekonomisë, Safet Gërxhaliu. Ndërkohë, për kryetarin e Odës...

Në Indi po përdoret bajga e lopës me besimin se do të largojë COVID-19, vjen përgjigja e mjekëve

Mjekët në Indi po paralajmërojnë kundër praktikës së përdorimit të bajgës së lopës në besimin se do të largojë COVID-19, duke thënë se nuk...

Aksident mes tri veturave në Prizren, lëndohen 2 persona

Një aksident trafiku ka ndodhur dje rreth orës 16:20 në Prizren, raporton PrizrenPress Policia njofton se në këtë aksident kanë qenë të përfshira tri vetura...

Ndërpritet ndeshja Ponte Prizreni – Peja, pejanët akuzojnë vendasit për dhunë pas pjesës së parë

Ndeshja vendimtare e gjysmëfinales së play-offit të Superligës në basketboll mes Ponte Prizrenit dhe Pejës është ndërprerë pas pjesës së parë. Pikërisht pas mbylljes së...

Petrit Hoxhaj jep dorëheqje nga LDK-ja

Kuvendari i LDK-së, Petrit Hoxhaj, ka dhënë dorëheqje nga të gjitha funksionet e këtij subjekti politik. Ai, në një postim në Facebook, ka numëruar arsyet...

Anton Quni përkujton ‘Drinin’

Kryetari i LDK-së në Prizren, Anton Quni, ka përkujtuar Ekrem Rexhën, në 21 vjetorin e vrasjes. Ai, bashkë me bashkëpunëtorët e tij, ka bërë homazhe...

Manchester City dhe Chelsea në kërkim të Robert Lewandowski-t

Finalistët e Ligës së Kampionëve Chelsea dhe Manchester City janë shfaqur si pretendentë për të nënshkruar me Robert Lewandowskin këtë verë. 32 vjeçari Lewandowski, ka...

SBASHK’u kërkon shtesa për mësimdhënësit, paralajmëron padi ndaj Ministrisë së Financave dhe të Arsimit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka paralajmëruar padi ndaj Ministrisë së Financave dhe Ministrisë së Arsimit. Kështu ka bërë të ditur...

Malisheva gati përgatitjet për dezinsektimin kundër rriqrave

Shtabi komunal për menaxhimin e situatës me endeminë e Etheve Hemorragjike Krime Kongo (EHKK) në Komunën e Malishevës, sot e ka mbajtur takimin e...

Rahovec, arrestohet pasi rrahu nënën dhe motrën

Në Rahovec është arrestuar një i dyshuar pasi që i njëjti ka sulmuar fizikisht nënën dhe motrën e tij. Me vendim të prokurorit i dyshuari...

Katër të vdekur dhe 153 rasts me Covid në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Katër të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Katër raste të vdekjes dhe 170 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend, pas testimit të mbi...

Në Mushtisht të Suharekës i vihet flaka shkollës së vjetër

Policia e Kosovës në raportin 24 orësh ka ndodhur se drejtori i shkollës në fshatin Mushtisht të Suharekës ka raportuar se persona të panjohur...

Ministri Çeku për rrahjen në ndeshjen Ponte Prizreni-Peja: Veprimet anti sportive do të marrin përgjigjen e merituar

Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka reaguar pas rrahjes që ndodhi sot në ndeshjen Ponte Prizreni-Peja, duke thënë se sulmet fizike,...

Kishte marrë të dyja dozat e vaksinës Pfizer, gruaja infektohet me Covid dhe humb jetën

Një grua në Nabraska, edhe pse kishte marrë të dyja dozat e vaksinës kundër COVID-19, ka humbur jetën nga Covid Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve...

Lajmet e Fundit