6.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Osmani: Më 24 mars të ’99-ës aleancat e botës demokratike u bënë bashkë për të parandaluar shfarosjen e popullit të Kosovës

Presidentja Vjosa Osmani ka falënderuar aleancën veri-atlantike, NATO-n dhe ushtarët e saj për kontributin që kanë dhënë dhe vazhdojnë të japin për Kosovën.

Sot në 25-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s në Kosovë, Osmani është shprehur falënderuese edhe ndaj shteteve të aleate të Kosovës që vazhdojnë ta mbështesin vendin edhe sot.

“25-vjet më parë për Kosovën filloi shpresa, më 24 mars të vitit 1999 aleancat e botës demokratike u bënë bashkë për të parandaluar shfarosjen e popullit të Kosovës nga regjimi i atëhershëm gjenocidal i Sllobodan Millosheviqit dhe së bashku me shumë e shumë shtete të tjera partnere arritëm që Kosova më në fund të bëhet e lirë, e atë ditë do ta shënojmë më 12 qershor, atë të çlirimit”.

“Kjo ditë e shpresës së madhe u shndërrua në një partneritet të fuqishëm dhe ta palëkundur ndërmjet Kosovës dhe botës demokratike, aleanca që edhe sot vazhdojnë prandaj edhe sot janë shoqëruar nga ambasadorët pran shtete që qëndruan pranë nesh edhe sot që po përballemi me sfida të shumta, për ta forcuar Kosovën edhe ndërkombëtarisht”, ka thënë Osmani.

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

 

Më Shumë

Bajram Gigolli lanson projektin e radhës, i dedikohet dëshmorëve dhe martirëve të Lubizhdës së Hasit

Me një theks të fortë historik, kjo këngë përshkruan ngjarjet e njëra prej betejave më të rëndësishme të luftës së fundit në vendin tonë. Me...

Berisha viziton Bashkësinë Islame të Prizrenit, uron besimtarët për Fitër Bajram

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Dega në Prizren, Zafir Berisha sot ka vizituar Bashkësinë Islame të Prizrenit për të uruar festën kryetarit dhe kryesisë së...

Lajmet e Fundit