6.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Osmani në Krushë të Madhe: Zërat e viktimave kumbojnë ende, po inaugurohet muzeu për ta mbrojtur të vërtetën e luftës sonë

Në Krushë të Madhe në Rahovec është përkujtuar masakra e kryer 25 vjet më parë, më 25 mars 1999, e cila la rreth 250 viktima dhe rreth 60 të zhdukur që prej atëherë.

Në këtë fshat sot po inaugurohet një muze për këtë masakër, si “dëshmi e vendosmërisë sonë kolektive për ta mbrojtur të vërtetën e luftës sonë çlirimtare me çdo kusht, për ta mbrojtur dinjitetin tonë e për ta mbrojtur shtetin tonë”. Kështu tha presidentja Vjosa Osmani në ceremoninë përkujtimore, raporton Gazeta Express.

“Sot jemi këtu për ta institucionalizuar kujtesën tonë kolektive, për njërën nga masakrat më të tmerrshme të luftës së vitit ’99. Muzeu i mizorive është një testament i njërit ndër kapitujve më të errët të historisë sonë nga lufta e fundit. Ky muze është në funksion të formësimit të kujtesës sonë kolektive, nderimit të viktimave, e mbi të gjitha, në funksion të thirrjes sonë të përbashkët për drejtësi, e cila ende mungon”, tha Osmani.

Presidentja tha se “brenda këtij muzeu ruhen historitë e secilit nga viktimat, jo vetëm për brezin tonë, por për të gjithë brezat që vijnë pas nesh”.

“Zërat e viktimave akoma kumbojnë. Kërkojnë njohjen e vuajtjeve, nderimin dhe kujtimin. Me këtë muze ne po e bëjmë këtë, jo vetëm në përvjetor, por në secilën ditë”, tha ajo.

Më Shumë

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të re për kalimin pa kontroll kufitar në Vërmicë

Qytetarët e Kosovës dhe ata të Shqipërisë, do të kalojnë përmes pikës kufitare të Vërmicës nga ana e Kosovës dhe Morinës nga ana e...

Nesër ditë zie në Kosovë

Nesër do të mbahet ditë zie në Kosovë. Kështu ka bërë të ditur Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. “Nesër do të jetë ditë zie shtetërore në...

Lajmet e Fundit