1.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

OVL e UÇK-së i quan “shërbyes të Rankoviqit” përkrahësit e Gjykatës Speciale

OVL e UÇK-protesta per gjykatUshtruesi i detyrës së kryetarit të OVL-së së UÇK-së, Smajl Elezaj u është kundërpërgjigjur të gjithë atyre që thonë se Gjykata Speciale do të ndihmojë në heqjen e njollës që është vënë mbi UÇK-së dhe mbi shtetin.

“Njollë kanë vetë këta që i janë gëzuar këtij raporti. Këta shërbyes të Rankovicit”, ka thënë Elezaj me tone nervozizmi, transmeton Koha.net.

Të kontaktuar nga tribuna zyrtarë të organizatës edhe pse nuk kanë pranuar të deklarohen më shumë rreth këtij raporti, kanë komentuar rreth deklaratave që po japin përfaqësues të ndryshim politik dhe analistë.

Në fatk, raporti i publikuar gjatë fillimit të kësaj jave për krimet e pretenduara të kryera gjatë luftës 1998-99 në Kosovë, ka ngjallur reagime të shumta nga ana e shoqërisë kosovare. Derisa përfaqësues politikë dhe institucionet e vendit kanë shprehur përkrahjen e tyre lidhur me hetimet të dala nga raporti i prokurorit amerikan Clint Ëilliamson, Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ka kërkuar që ky proces të bojkotohet nga luftëtarët e lirisë.

Në një komunikatë për medie OVL e UÇK-së, e patë quajtur këtë raport si jologjik, qesharak, antihistorik, tendencioz dhe inferior ndaj luftës së pastër të UÇK-së, ushtri të cilën siç kanë thënë ata ka luftuar në trojet e veta, ka mbrojtur trojet e robëruara nga okupimi, ushtri e cila nuk ka sulmuar asnjë territor të ndonjë shteti fqinj.

Më Shumë

Si të (mos) ikim nga njëri-tjeri?!

Enver Sulaj Vitet e fundit kanë qenë të veçanta e të vështira për të gjithë. Jo çdo rrëfim, si kryefjalë duhet ta ketë pandeminë me...

Arrestohen dy persona në Prizren, penguan policët në detyrë

Policia e Kosovës ka arrestuar dy person në Prizren, pasi që dyshohen se kanë penguar zyrtarët policor gjatë kryerjes së detyrave. Rr. Traziti i Ri,...

Lajmet e Fundit