3.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Pa rekomandime e pa pajtime për shaminë

Shamit ne shkollaÇështja e bartjes së mbulesës në institucionet arsimore do të diskutohet edhe për një kohë të gjatë. Kjo për faktin se anëtarët e Komisionit këshillëdhënës për çështjen e lirive fetare kanë pikëpamje krejtësisht të kundërta.

Pavarësisht se kryesuesi i këtij komisioni, Amir Ahmeti, ka deklaruar se komisioni i ka dërguar rekomandimet kryeministrit, një gjë e tillë është mohuar nga anëtari tjetër, Petrit Selimi.

Siç njofton KTV-ja, Selimi ka insistuar në faktin se komisioni nuk është dakorduar për asgjë.

Zv.ministri Selimi ka thënë se kryeministrit nuk mund t’i dërgohet asnjë lloj rekomandimi pa u diskutuar me mekanizmat relevantë dhe organizatat joqeveritare.

Ndërkohë Ministria e Arsimit mohon faktin se ka marrë ndonjë rekomandim për të ndryshuar udhëzimin administrativ që ndalon bartjen e shamisë në institucione shkollore.

Këshilltar politik i ministrit Ramë Buja, Arbër Morina thotë se në rast që qeveria merr ndonjë vendim, Ministria e Arsimit është e obliguar ta respektojë.

Më Shumë

42-vjeçari shqiptar humb jetën në burgun grek

  Një shqiptar i burgosur në Greqi, ka vdekur në qeli. Fillimisht po dyshohet se vdekja ka ardhur për shkaqe patologjike, por mjekët ligjorë ende nuk...

Vetëvendosje në Prizren kërkon mbledhje të jashtëzakonshme për faljen e borxhit të tatimit në pronë

Kuvendi i Prizrenit, në fillim të muajit shkurt me shumicë votash kishte miratuar rekomandimin për faljen e borxhit prej 100 euro për tatimin në...

Lajmet e Fundit