13.8 C
Prizren
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Paralajmërohet rrënimi i ndërtimeve me tejkalime në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka bërë të ditur se nuk do të ketë tolerancë për shkeljet e normave ndërtimore në këtë qytet, shkruan sot “Koha Ditore”.

Teksa ka raportuar për intervenimet e fundit të Inspektoratit në Qendrën Historike dhe zonën urbane të Prizrenit, ai ka shprehur qëndrimin se praktika e mosrespektimit të lejeve ndërtimore duhet t’i takojë së kaluarës.

Në të njëjtën kohë ka paralajmëruar gjobitjen e investitorëve dhe rrënimin e tejkalimeve.

Kryetari Haskuka përmes rrjeteve sociale ka njoftuar se gjatë javës së shkuar për shkak të tejkalimit të lejeve, “Drejtoria e Inspektoratit ka ndërprerë punimet në 3 lokacione ndërtimi në Zonën Historike të qytetit dhe 1 tejkalim në zonën urbane”.

“Mosrespektimi i lejeve ndërtimore duhet t’i takojë kohës së kaluar. Në të ardhmen të gjitha objektet me tejkalime do të rrënohen, ndërsa personat përgjegjës do të dënohen, duke marrë përsipër shpenzimet e rrënimit”, ka shkruar Haskuka…

Presidentja Osmani ndërpret vizitën zyrtare në New York

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka ndërprerë vizitën zyrtare në New York, si rrjedhojë e ngjarjeve të fundit në veri. Osmani ishte në vizitë...

Hajnat vjedhin para në një lokal të Korishës së Prizrenit

Një lokal ka qenë cak i hajnave në fshatin Korishë të Prizrenit. Pronari i lokalit ka deklaruar në polici se hajnat kanë arritur të vjedhin...

Fitorja e Kosovës

Lajmet e Fundit