33.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

Pas zgjedhjeve, dialog me format të ri

Prishtine beogradKosova dhe Serbia do të vazhdojnë dialogun në nivel kryeministrash edhe gjatë vitit 2014, por një gjë e tillë vështirë se do të ndodhë me lehtësimin e përfaqësueses së lartë të BE-së, baroneshës Catherine Ashton.

Burime diplomatike kanë shpjeguar për gazetën “Tribuna” se planifikohet që pas takimit të radhës së dy kryeministrave që do të ndodhë pas zgjedhjeve lokale të konsolidohet Asociacioni-Bashkësia e Komunave Serbe të Kosovës, dhe të nisë faza përmbyllëse e këtij niveli të dialogut.

Sipas të njëjtave burime, funksionalizimi i asociacionit do të krijoj situatën e re në Kosovë ku do të vlerësohet se është adresuar problemi më i madh mes Kosovës e Serbisë, e që është ai i veriut.

Kësisoj do të hapet rruga që të dy vendet të nisin dhe të diskutojnë për bashkëjetesën me njëra- tjetrën në modelin e dy Gjermanive.

Më Shumë

Gjergj Basta, gjenerali shqiptar që tronditi Evropën në mesjetë

Gjergj Basta, është një nga figurat më të njohura të praktikës ushtarake evropiane të fillimit të Rilindjes, nga ku kishte mbetur një emër i...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e Kampionëve përballë Santa Coloma

Ballkani ka fituar 2-1 me Santa Coloma në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Lajmet e Fundit