11.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

PDK deponon lëndën në Gjykatën Kushtetuese

memliiAnëtari i Kryesisë së PDK’së, Xhavit Haliti, e ka dorëzuar sot lëndën e PDK’së në Gjykatën Kushtetuese për të vlerësuar nëse seanca e fundit e Kuvendit të Kosovës është mbajtur në përputhshmëri me Kushtetutën dhe Rregulloren e Punës së Parlamentit.

Haliti bashkë me Nënkryetarin e PDK’së, Memli Krasniqi, pas dorëzimit të lëndës në Gjykatë, kanë thënë se presin që vendimet e marra në seancën konstituive të anulohen pasi ato janë marrë duke shkelur Kushtetutën dhe Rregulloren e Punës së Kuvendit.

Ndryshe, dje, në Kuvendin e Kosovës është zgjedhur Kryetar i Kuvendit, Isa Mustafa, derisa PDK s’ka qëndruar në sallë kur është votuar për Kryeparlamentrin.

Në fakt, PDK nuk e ka njohur kryetarin e ri të Kuvendit dhe as Grupin më të madh parlamentar i krijuar pas zgjedhjeve nacionale.

Më Shumë

Mot me vranësira të shpërndara dhe intervale me diell

Në Kosovë sot do të mbajë mot me vranësira të shpërndara dhe me intervale të gjata me diell. Në njoftimin e Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës...

Bën dasmën 500 mijë dollarë, mjeku nga Korça tregon historinë e bukur të dashurisë me indianen

Mjeku korçar është bërë shumë i njohur në rrjet, pasi ka bërë një dasmë tradicionale indiane, e cila ka kushtuar plot 500 mijë dollarë. Në...

Lajmet e Fundit