8.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

PDK në Prizren nënshkrun marrëveshje me dy parti të komuniteteve

PDK-me minoriteteDega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren, sot gjatë ditës ka nënshkruar marrëvëshjen e bashkëpunimit me dy prej partive politike nga radhët e komuniteteve në komunën e Prizrenit, me PDAK-në (Partia Demokratike e Ashkalive të Kosovës) si dhe me USB-në (Partia e Bashkuar Boshnjake).

Sipas PDK-së, këto marrëveshje parazgjedhore vijnë si rezultat i përkushtimit dhe gadishmërisë së palëve nënshkruese të udhëhequra mbi parimet e demokracisë lokale, për zgjedhje të lira dhe të drejta në komunën e Prizrenit dhe bashkëpunimit politikë duke pasur në prioritet interesin e qytetarëve të komunës së Prizrenit.

Kandidati për kryetar të Komunës nga radhët e PDK-së, Ramadan Muja tha se u është mirënjohës gadishmërisë së të gjitha subjekteve politike në komunën e Prizrenin, që po tregojnë për ta mbështetur kandidaturen e tij për kryetar të komunës së Prizrenit edhe për një mandate katër vjeqar.

“Ky bashkim me të gjitha subjektet politike pa dallim nacionliteti tregon se sa e hapur është Partia Demokratike e Kosoës dhe cili është vizioni dhe koncepti im për ta shëndërruar qytetin tonë në një qytet Europian”, tha Muja.

Edhe përfaqësuesit e partiveve politike nga radhët e komunitetit ashkali dhe atij boshnjak, thanë se do vazhdojnë ta mbështesin Mujën pa hezitim sepse ai është kryetari i sukseseve, kryetari i Prizrenit Europian për të cilin angazhohemi të gjithë./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Në Kosovë priten reshje bore, temperaturat zbresin nën 0 gradë Celsius

Me depërtimi i masave arktike mbi rajon, sot sipas Prishtina Weather, pritet të zbresin temperaturat edhe nën 0 gradë Celsius deri në mbrëmje. “Pasdite me...

Prokuroria kërkon dënimin e zyrtarëve komunalë të Malishevës, mbrojtja lirimin e tyre

Prokurorja Dëshirë Jusaj, në fjalën përfundimtare të hënën në Gjykatën Themelore në Gjakovë, ka kërkuar dënimin e të akuzuarve Remzi Mazreku, Jakup Shurdhaj, Besnik...

Lajmet e Fundit