14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Përkujtohet 15 vjetori i Betejës së Jeshkovës

Ramadan muja ne landovicNë Jeshkovë të Prizrenit është shënuar të martën 15 vjetori i betejës së UÇK-së. Në këtë përvjetor kanë marrë pjesë familjarë të dëshmorëve, veteranët, invalidët e luftës së UÇK-së, si dhe kryetari i Komunës së Prizrenit,Ramadan Muja.Me 11 mars të vitit 1999 në fshatin Jeshkovë është zhvilluar një betejë e ashpër e luftës në mes luftëtarëve të UÇK-së dhe forcave serbe.

Në këtë betejë kanë rënë dëshmorë 21 pjesëtarë të UÇK-së.Kryetari i Prizrenit, Ramadan Muja,ndërkaq ka vlerësuar lartë Betejën e Jeshkovës. Ai tha se Ushtria Çlirimtare e Kosovës, ishte arritja më e madhe e popullit tonë për liri.

“Vajzat dhe djemtë më të mirë, guximshëm të Kosovës dhe mbarë trojeve etnike, nuk hezituan fare, por, tërë qenien e tyre e vunë në shërbim të UÇK-së, në shërbim të atdheut, me të vetmin qëllim, lirinë dhe shpalljen e Pavarësisë së Republikës së Kosovës”, tha Muja.

Ai tha se Republika e Kosovës po vazhdon rrugëtimin e saj drejt integrimeve në Evropë dhe NATO. “Sovrani më i sigurt në këtë drejtim, vazhdon të mbetet gjaku i dëshmorëve të kombit”.

Muja tha se Komuna e Prizrenit, tërësisht është e angazhuar, që t’iu shërbejë qytetarëve.

“Politikat institucionale në Prizren do të jenë në lartësinë e përgjegjësisë vepruese, ashtu siç ishte edhe lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe NATO-s, që sollën lirinë dhe demokracinë në këtë vend, produkte këto të cilat lirshëm po i shfrytëzojnë të gjithë qytetarët e komunës sonë”.Për nder të shënimit të Betejës së Jeshkovës, të martën janë bërë shumë homazhe edhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Komuna e Rahovecit dhe USAID-i nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka pritur sot në takim zyrtarë nga USAID-i, në krye me drejtoreshën Jennifer Ober me ç’rast nënshkruan...

Putin i jep shtetësinë ruse Edward Snowdenit

Presidenti rus, Vladimir Putin i ka dhënë të hënën shtetësinë ruse ish-kontraktorit të inteligjencës amerikane, Edward Snowden. Presidenti rus e ka marrë këtë vendim nëntë...

Lajmet e Fundit