22.8 C
Prizren
E enjte, 18 Korrik, 2024

Përkujtohet 15 vjetori i Betejës së Jeshkovës

Ramadan muja ne landovicNë Jeshkovë të Prizrenit është shënuar të martën 15 vjetori i betejës së UÇK-së. Në këtë përvjetor kanë marrë pjesë familjarë të dëshmorëve, veteranët, invalidët e luftës së UÇK-së, si dhe kryetari i Komunës së Prizrenit,Ramadan Muja.Me 11 mars të vitit 1999 në fshatin Jeshkovë është zhvilluar një betejë e ashpër e luftës në mes luftëtarëve të UÇK-së dhe forcave serbe.

Në këtë betejë kanë rënë dëshmorë 21 pjesëtarë të UÇK-së.Kryetari i Prizrenit, Ramadan Muja,ndërkaq ka vlerësuar lartë Betejën e Jeshkovës. Ai tha se Ushtria Çlirimtare e Kosovës, ishte arritja më e madhe e popullit tonë për liri.

“Vajzat dhe djemtë më të mirë, guximshëm të Kosovës dhe mbarë trojeve etnike, nuk hezituan fare, por, tërë qenien e tyre e vunë në shërbim të UÇK-së, në shërbim të atdheut, me të vetmin qëllim, lirinë dhe shpalljen e Pavarësisë së Republikës së Kosovës”, tha Muja.

Ai tha se Republika e Kosovës po vazhdon rrugëtimin e saj drejt integrimeve në Evropë dhe NATO. “Sovrani më i sigurt në këtë drejtim, vazhdon të mbetet gjaku i dëshmorëve të kombit”.

Muja tha se Komuna e Prizrenit, tërësisht është e angazhuar, që t’iu shërbejë qytetarëve.

“Politikat institucionale në Prizren do të jenë në lartësinë e përgjegjësisë vepruese, ashtu siç ishte edhe lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe NATO-s, që sollën lirinë dhe demokracinë në këtë vend, produkte këto të cilat lirshëm po i shfrytëzojnë të gjithë qytetarët e komunës sonë”.Për nder të shënimit të Betejës së Jeshkovës, të martën janë bërë shumë homazhe edhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Parashikimi i motit për sot, temperaturat shkojnë deri në 34 gradë celsius

Me diell dhe vranësira të shpërndara. Kështu do të mbajë moti gjatë ditës së mërkurë mbi Kosovë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, këto vranësira parashihen kryesisht...

Sot varroset 26-vjeçari që u ther për vdekje në Prizren

Sot do të varroset 26-vjeçari, Auron Thaqi, i cili u therr me thikë mbrëmjen e 6 korrikut, derisa vdiq në QKUK të nesërmen. Në njoftimin...

Lajmet e Fundit