4.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Pjetër Bogdanit

Enver SULAJ

Pjesët e atdheut të copëtuar s´gjenden më në harta memece,
Jetën akoma e matim me kutinë e dhembjes mitike,
Ecim në karvanin e lashtë e qentë nuhatin kockat tona;
Tragjeditë i kemi përjetësuar me varre pa epitafe,
Është fundi i shekullit që na goditi me sëpatë pas shpine,
Retë lodrojnë qiellit profetizohet me shi,
Besën e rritëm në kullat e shpuara nga plumbat,
Oshëtinin grykat e Bjeshkëve të Nemuna, nusja vinte kalëruar-
Garentina qëndiste përdëllueshëm pajën e nusërisë;
Ditët kalonin me këngët e valet e kreshnikëve
Atë, Pjetër, Çeta s´e ndali kurrë shtegëtimin
Në ditët që ndillnin fatkeqësi e mordja sillej vërdall-
Ishin eshtrat tu që na rinuan këngën e na mbushën mall;
Tani qentë më s´lehin pangopësia e vet i ka vrarë.

“Nyjë në ujë”, NB „Rilindja“, Prishtinë, 1997

Më Shumë

U përkujtua 33 vjetori i masakrës së Malishevës

Sot, u bënë 33 vite nga ngjarja më e rëndë e vitit 1990 në Malishevë, ku ranë dëshmorë Ali Kryeziu dhe Hisni Mazreku, ndërsa...

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtyre tri grave, morën telefonin e huaj në një qendër tregtare në Prizren

Sektori i Hetimeve të Stacionit policor Prizren njofton se është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale Vjedhje, që ka ndodhur me datë 29.12.2022 në...

Lajmet e Fundit