19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Politikani u hedh granatë punonjësve të policisë dhe i gjuan me pushkë

Një politikan brazilian është në paraburgim pasi hodhi granata ndaj policëve që i shkuan në shtëpinë e tij në Rio de Zhaneiro për ta arrestuar.

Roberto Jefferson, një aleat i presidentit të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro, plagosi dy oficerë përpara se të dorëzohej të dielën.

Fati i Kosovës në momentin kritik për ruajtjen e sovranitetit dhe integritetit të shtetit me unitet politik

Një gjykatës i Gjykatës së Lartë urdhëroi më parë ndalimin e tij për fyerje të kryetares së drejtësisë Carmen Lucia. Ai ishte tashmë në arrest shtëpiak për kërcënimin e saj.

Bolsonaro reagoi duke thënë se ata që qëlluan ndaj policisë duhet të arrestohen.

Dy oficerët u plagosën nga granata gjatë sulmit në Levy Gasparian, në veri të kryeqytetit të shtetit Rio de Zhaneiro. Ata u dërguan në spital dhe më pas u liruan.

Jefferson, ish-udhëheqësi 69-vjeçar i partisë politike PTB, qëlloi gjithashtu një numër të shtëna nga një pushkë, duke thyer xhamin e përparmë të një makine policie.

Gjykatësi i Gjykatës së Lartë, Alexandre de Moraes, kishte urdhëruar ndalimin e politikanit me arsyetimin se ka shkelur kushtet e arrestit shtëpiak.

Tensionet politike janë të larta në Brazil përpara balotazhit të zgjedhjeve presidenciale të së dielës midis Bolsonaro dhe krahut të majtë Luiz Inácio Lula da Silva.

Lula, i cili ende shihet si kandidati kryesor, nuk arriti të arrijë 50% të votave të vlefshme për të parandaluar një balotazh në raundin e parë në fillim të këtij muaji.

Më Shumë

Eurosport Italia për Shqipërinë: Skuadër ambicioze, kujdes nga Broja

'Eurosport Italia’ të martën vjen më një shkrim të gjatë për Kombëtaren shqiptare në prag të duelit me Italinë. Shqipëria dhe Italia do të ndeshen...

Prizren/ Kurti mori pjesë në shënimin e ditëlindjes së 81-të të profesorit dhe mendimtarit politik, Ukshin Hoti

Me rastin e shënimit të ditëlindjes së 81-të të profesorit dhe mendimtarit politik, Ukshin Hoti, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori sot...

Lajmet e Fundit