29.8 C
Prizren
E enjte, 5 Gusht, 2021

Presidenti Thaçi: Tani është koha që Kosova të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara

Presidenti Hashim Thaçi në ditën e Kombeve të Bashkuara ka thënë se është koha që Kosova të bëhet anëtare e OKB’së.

Sot është dita e Kombeve të Bashkuara, ku edhe shënohet 75 vjetori i themelimit të Organizatës, kurse, Presidenti Thaçi ka thënë se në kohën kur njerëzimi po ballafaqohet me sfida të reja është momenti që tani Kosova të bëhet pjesë e Kombeve të Bashkuara.

“Roli i OKB’së në ndërtimin e paqes dhe stabilitetit në botë mbetet e rëndësishme. Sot, kur njerëzimi përballet me sfida të reja është thelbësore që ne të qëndrojmë të bashkuar në ruajtjen e një të ardhme të sigurt të vendeve tona. Tani është koha që Kosova të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara”, ka shkruar ai në Twitter./Express/

Më Shumë

Sot takim me poetin Xhevdet Bajraj në hollin e Teatrit Kombëtar

Sot, me fillim nga ora 13.00, në hollin e Teatrit Kombëtar të Kosovës do të jetë i pranishëm poeti Xhevdet Bajraj. Panairin e Librit të...

Zyrtare: Fisnik Rugova i bashkohet KB Rahovecit

Pas shumë e shumë vitesh kontribut te klubi basketbollistik, Prishtina, Fisnik Rugova nuk do të jetë më në klubin ku e nisi edhe karrierën. Kjo...

Zjarrfikësi në fshatin Gjonaj theret me skalper në vendin e tij të punës

Një punonjës i njësisë së Zjarrfikësve në Prizren ka njoftuar Policinë se në fshatin Gjonaj të kësaj komune, në vendin e tij të punës...

Therje me thikë në Prizren

Një therje me thikë ka ndodhur mbrëmë në Bazhdarhane të Prizrenit, me ç’rast një person është arrestuar. Kështu ka bërë të ditur një sinjalizues i...

Zjarret në Suharekë, kryetari Bali Muharremaj kërkon ndihmë

Zona Industriale në Shirokë të Suharekës është përfshirë nga zjarret. Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, ka bërë me dije se gjendja është serioze teksa ka...

Moti për sot: Me vranësira dhe erë, pasdite rrebeshe shiu e bubullima

Parashikimi i motit për sot. 5.08 – Paradite me kthjellime. Ditën vransirat do të shtohen, e do të fryjë edhe erë e fuqishme nga jugperëndimi....

Gruaja dhe dielli

Poezi nga Xhevdet Bajraj Me gjurmët e puthjeve në trup lakuriq ike në gjumë Yjet në qiell morën formën e dritares sonë e admirojnë bukurinë Ndez cigaren të puth në...

Pamje: Zjarret e mëdha në Turqi shihen edhe nga sateliti

Nga disa pamje satelitore shihet qartazi shkatërrimi i shkaktuar nga zjarret vdekjeprurëse, të cilat janë përhapur në pjesën jugore të Turqisë. Deri më tani janë...

Vrau gruan me thikë, shqiptari në Greqi: Kam prova që më tradhtonte

Shqiptari që vrau gruan në Greqi është shprehur për herë të dytë se ajo e tradhtonte, duke deklaruar se kur kreu aktin ekstrem nuk...

Komuna e Prizrenit lejon shfrytëzimin e kundërligjshëm të dy tregjeve

Dy tregje në komunën e Prizrenit janë shfrytëzuar pa kontratë që nga viti 2013 dhe komuna nuk ka ndërmarrë asnjë hap për lirimin e...

Situata me zjarret, Kurti viziton Suharekën

Ka disa ditë që në disa lokacione të Suharekës ka shpërthyer zjarri. Pasi që kjo komunë është më e goditura nga zjarret, sot me mëngjes...

Gjykimi ndaj Burdushit, dëshmojnë qytetarët që dyshohet se i mashtroi

Me  dëgjimin e të dëmtuarve B.K, M.B, F.S dhe H.SH, të enjten ka vazhduar gjykimi ndaj Hysri Peqani i njohur si “Burdushi” i cili po akuzohet për...

“U paraqit si agjent i AKI-së, i luajti dy role” – si tentoi ta mashtrojë suharekasi familjen e biznesmenit të zhdukur

Gjykata Themelore e Prishtinës sot ia ka caktuar masën e paraburgimit S.G., i cili dyshohet se ka mashtruar familjen e Bedri Rexhepit, i cili...

Cristiano Ronaldo te rivali i Manchester United, çështja bëhet serioze

Juventus është në bisedime me Manchester Cityn për transferimin e mundshëm të yllit portugez Cristiano Ronaldo. E ardhmja e sulmuesit mbetet në dyshime duke ndjekur...

Zafir Berisha e quan të çmendur qeverisjen e Haskukës

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha, e ka quajtur të çmendur qeverisjen komunale të këtij qyteti. Sipas tij, Komuna me njoftimin e fundit për...

Vdes në moshën 16-vjeçare talenti i Ajaxit

Një lajm shumë i keq është njoftuar nga klubi i Ajax. Talenti i akademisë së holandezëve, Noah Gesser ka humbur jetën në një aksident mbrëmjen...

Lajmet e Fundit