-4.2 C
Prizren
E hënë, 24 Janar, 2022

Presioni mbi Kurtin, si presion mbi Kosovën

Nëse lejohet mbajtja e referendumit serb në Kosovë, konfirmohet ajo që shkruan në Kushtetutën e Serbisë se Kosova është pjesë integrale e shtetit serb.

Milazim KRASNIQI

Referendumi i 16 janarit 2022 në Serbi mbahet për ta ndryshuar mënyrën e zgjedhjes së prokurorëve dhe gjyqtarëve. Pra është një problem i brendshëm i institucioneve të Serbisë. Për këtë referendum në Serbi po zhvillohet një luftë e brendshme politike e mediatike, ndërmjet qeverisë e opozitës jashtëparlamentare, duke e instumentalizuar para zgjedhjeve të prillit 2022. Pra, ky referendum nuk ka të bëjë asgjë me Kosovën. Prandaj, nëse lejohet mbajtja në Kosovë, konfirmohet ajo që shkruan në Kushtetutën e Serbisë se Kosova është pjesë integrale e shtetit serb.

Në këtë kontekst, Kjo ftesë e shteteve të Quintit për ta lejuar shtrirjen e votimit edhe në Kosovë, e nxitë iredentizmin dhe separatizmin e serbëve të Kosovës, në vend se të nxitë integrimin e tyre. Nuk e di a bëhet me qëllim të minimit të shtetit të Kosovës a nga mendjelehtësia diplomatike, por rezultati është dëshpërues në të dyja rastet. Prandaj, nuk duhet të lejohet shtrirja e atij referendumi në Kosovë, sepse e minon shtetësinë e Kosovës.
Nga ana tjetër, duket sikur presioni i shteteve të Kuintit, veçmas i SHBA-së, e ka objektiv Albin Kurtin, për shkak të perceptimit se është jobashkëpunues, refuzues. Por, në këtë rast presioni ndaj tij po shndërrohet në presion mbi shtetësinë e Kosovës. Ndërsa, thirrja e një séance të Kuvendit nga Kurti është gabim. Qeveria e ka atë përgjegjësi dhe duhet ta mbajë e jo të tentojë ta fusë nën fustanin e ndonjë institucioni tjetër. Mjafton deklarata e përbashkët e Kuvendit, presidentes dhe qeverisë, si dhe qëndrimi refuzues i partive opozitare, për ta dëshmuar unitetin në këtë çështje. Të tjerat janë vetëm tentativa për t’i ikur përgjegjësisë konkrete, që e ka ekskluzivisht qeveria Kurti 2.

Kurti duhet të mësohet me presione. Nuk ka kryeministër të një vendi si Kosova, që mund të qeverisë pa qenë nën presion. Kurti dhe qeveria duhet ta kenë të qartë se me kërkesën për lejimin e referendumit të Serbisë në Kosovë, nga shtetet e Kuintit, de facto po vihet në dyshim njohja e Kosovës si shtet.

Ndonëse kjo kërkesë ka synim gjunjëzimin e Kurtit, duke i bërë atij këtë preison joproporcional me refuzimet e tij, ata e kanë vënë në pikëpyetje edhe ekzistencën e shtetit të pavarur të Kosovës. Mjerisht, po e trajtojnë si gubernë serbe.

Na mbetet të shohim në javët në vijim se a është presioni me këtë referendum vetëm një rast i izoluar i presionit, apo është vetëm fillimi i një projekti më të përpunuar për destabilizimin e qeverisë së Kurtit dhe më tutje për ridizajnimin/federalizimin e Kosovës.

Më Shumë

Omicroni vazhdon të jetë shpërthyes në Kosovë, për një javë u konfirmuan mbi 15 mijë raste të reja

Situata epidemiologjike në Kosovë vazhdon të jetë kritike, e kjo për shkak të rritjes së vazhdueshme të numrit të rasteve të reja me coronavirus...

Djali i shkon në zyre babait për t’ia uruar mandatin e tretë qeverisës në Rahovec

Etnik Latifi, djali i kryetarit të Komunës së Rahovecit, Smajl Latifit, ka shkuar në zyre për t’ia uruar babait mandatin e tretë qeverisës në...

Ibrahim Rugova, prijësi i keqkuptuar

Nga Agron Gjekmarkaj Ibrahim Rugova, “kolosi i brishtë” sipas përkufizimit postum të Bernard Kushner në “Le Monde”, i ka mundur gjithmonë kundërshtarët e tij pa...

Moti këtë javë: Reshje bore, ngrica dhe temperatura deri në -13 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë kësaj jave do të ketë mot të ftohtë, raporton Express Në njoftimin e IHK-së bëhet...

Kuksianët bllokojnë rrugën në Morinë, kërkojnë të mos zbatohet vendimi me tre doza të vaksinës për të hyrë në Kosovë

Një numër qytetarësh kanë tentuar që të bllokojnë rrugën në Morinë. Situata është tensionuar për shkak të rregullave të rrepta kundër COVID-19 që Kosova ka...

Një muaj paraburgim për dy prizrenasit, ua morën qytetarëve deri në 500 euro për t’i pajisur kinse me vizë

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë ndaj të pandehurve H.B., dhe Z.D., për shkak të dyshimit të...

Shefi i Zyrës së Prokurimit në Prizren lirohet nga akuza për korrupsion

 Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim lirues për Isa Osmankaj, shef i Zyrës për Prokurim në Komunën e Prizrenit, i cili po akuzohej...

Qyqja dhe huti në lugun e gjelbër

Prend Ndoja, SHBA Aty rreth burimit të ujit të ftohtë shtrihej një natyrë e gjelbër, aq e bukur sa nuk ka dorë njeriu që mund...

Përfundon gjykimi ndaj shefit të Zyrës së Prokurimit në Prizren

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të martën janë dorëzuar me shkrim fjalët përfundimtare të palëve në gjykimin ndaj Isa Osmankaj i cili po akuzohet...

Benzema: Ai që kritikon Messin nuk di asgjë rreth futbollit

Karim Benzema ka dhënë disa komente lidhur me Lionel Messi, dikur rivalin e tij më të frikshëm. Ylli francez i Real Madrid, Karim Benzema po...

Genoa emëron trajnerin e ri

Vetëm pak ditë pasi shkarkoi nga detyra Andry Shevchenko-n, klubi italian, Genoa, ka emëruar si trajner të skuadrës, gjermanin Alexander Blessin. Blessin nuk është shumë...

Ralf Rangnick: Pogba duhet të luajë mirë me Manchester United, mund ta ndihmojë vetën për t’u transferuar diku!

Ralf Rangnick pranon se Paul Pogba mund të përdorë muajt e fundit të sezonit si trampolinë për ta ndihmuar atë të largohet nga Manchester...

Zhduken dy të mitura në Prizren

Dy meshkuj kosovarë në Prizren kanë njoftuar policinë se vajzat e tyre të mitura kanë dalë nga shtëpia dhe nuk dihet për vendndodhjen e...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Kjo shenjë do ketë ditë interesante/ Horoskopi për ditën e hënë

Dashi Do të jeni nën ndikimin e favorshëm të Marsit, Venusit dhe Mërkurit gjatë gjithë ditës. Nëse gjatë ditëve të fundit jeni ndjerë të lodhur...

Konfirmohen 3,206 raste me coronavirus në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.883 testime, 3,206 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Lajmet e Fundit