20.8 C
Prizren
E premte, 25 Qershor, 2021

Prizren, dështon seanca ndaj të dyshuarit për kontrabandim me migrant

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca hetuese e veçantë ndaj Faton Krasniqit, i dyshuar për kontrabandim me migrant.

Shkak për dështimin e kësaj seanca, ishte mungesa e dëshmitarëve, për të cilët prokurori Mehdi Sefa, tha se ka informata nga Drejtori i Qendres së Azilit, Valon Krasniqi, se dëshmitarët kanë ikur në drejtim të panjohur.

Në seancën e kaluar prokurori Mehi Sefa e kishte paralajmruar mundësinë e ikjes së dëshmitarëve, mirëpo policia kishte deklaruar se dëshmitrët do të i sjell për sot, mirëpo  nuk kjo gjë u pamundësua, për shkaka qe dëshnmitaërt kanë ikur.

Pasi që nuk pati kushte për mbajtjen e kësaj seance, gjyqtarja procedurës paraprake, Raima Elezi, njoftoi palët se seanca nuk do të mbahet dhe e njëjta shtyhet derisa prokurori të siguron informata lidhur me vendodhjen e dëshmitarëve.

Ndryshe sipas aktvendimit për fillimin e hetimeve të datës 10.10.2020, Faton Krasniqi dyshohet se me 10.101.2020 në Vërnicë, merret me kontrabandim me migrant me qëllim të përfitimit të dobisë pasurore në atë mënyrë që me automjetin e markës „Shkoda” e regjistruar në firmën EXPRES taxi, shkon në Pikën kufitare në Vërmicë dhe aty pranon për të bartur me qëllim me dt. 10.10.2020 rreth orës 00:30 min. në Vërmicë i pandehuri merret me përfitimit të dobisë pasurore pesë shtetas të mitur të Sirisë me emra llfihl Hamze Adnan, Beder Akad Iltlia, Amid Ilfihl Kerim, Ezmn Amid Ilfihl, Mohmad Sali II Mohmad, të cilët kanë hyrë në territorin e Kosovës pa dokumente të identifikimit.

Me këto veprime Faton Krasniqi akuzohet se  ka kryer veprën penale kontrabandimi me migrant. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Gjendet pa shenja jete një person në një motel të Prizrenit

Një person i gjinisë mashkullore është gjetur pa shenja jete në një motel (emër i njohur për redaksinë) në Prizren, dje në mesdite. Sinjali merr...

Të shtunën dhe të dielën nuk do të ketë vaksinim anti-Covid në Prizren, procesi vazhdon të hënën

Të shtunën dhe të dielën nuk do të realizohet procesi i vaksinimit anti-Covid në Prizren. Drejtori i QKMF-së në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, ka njoftuar të...

Presidenti i Filipineve i kërcënon me burg ata që nuk vaksinohen

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, kërcënoi se do t’i burgosë njerëzit, që nuk pranojnë të vaksinohen kundër koronavirusit. “Ju zgjidhni, vaksinohuni ose unë do t’ju...

Si u prit largimi i shkrimtarit Ismail Kadare nga Tirana dhe Shoqëria civile

Nga Aurenc Bebja, Francë – 24 Qershor 2021 Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të shtunën e 27 tetorit 1990, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me largimin...

Prizren, 11 aktakuza kundër 20 personave

Prokurori i Shtetit njofton se nga prokuroritë themelore janë ngritur 55 aktakuza kundër 65 personave, për vepra të ndryshme penale. Po ashtu, me urdhër të...

Shembet ndërtesa 11-katëshe derisa njerëzit po flinin

Një operacion i madh shpëtimi është duke u zhvilluar pasi një kullë 11-katëshe në Miami u shemb pjesërisht në orët e para të këtij...

Lajm i mirë: Vetëm një pacient me Covid po trajtohet në Spitalin e Prizrenit

Në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 78 pacientë, thotë raporti i punës për datën 23 qershor 2021. Nga...

A do të ketë pako të re për t’i ndihmuar bizneset

Përfaqësues të bizneseve dhe deputetë nga partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të ndihmojë bizneset me mjete...

UEFA, cili e meriton çmimin e golit më të mirë?

UEFA ka publikuar katër gola prej të cilëve do të zgjedh më të mirin për këtë rund në Kampionatin Evropian. Patrick Shick është favorit pas...

Bayern Munich synon transferimin e yllit të Holandës që po shkëlqen në EURO 2020

Holanda e ka nisur shumë mirë Euro 2020. Dy fitore në dy ndeshjet e para dhe një nga të paktat skuadra si ka siguruar...

Pas raportimit të qytetarit, Policia e Prizrenit gjobit shoferin

Policia e Kosovës me qëllim të parandalimit të aksidenteve në komunikacion ka ngritur pika kontrolli me radar. Policia njëkohësisht është duke bërë edhe mbikëqyrjen e...

Gjarpërinjtë në Prizren luftojnë kokë më kokë me njëri-tjetrin

Dy gjarpërinj janë hasur në rrugët e fshatit Billushë të komunës së Prizrenit. Lexues të Klankosova.tv kanë dërguar pamje ku shihen gjapërinjtë që ishin të...

Zyrtare: Milot Rashica transferohet në Premierligë

Milot Rashica do ta vazhdojë karrierën në Premierligë. Norwich City ka konfirmuar se ka transferuar sulmuesin e Kombëtares së Kosovës nga Werder Bremen. Klubi anglez, që...

Sot protestojnë ish-punëtorët e “Rilindjes”

Ish-punëtorët e gazetës “Rilindja” do të organizojnë tubim protestues, para pallatit “Rilindja”, në ora 12:00. Këta punëtorë janë shprehur të pakënaqur me sjelljet e institucioneve...

Të dielën policia dënoi vetëm një qytetar për mos respektimin e masave anti-COVID

Në 24 orët e fundit në Kosovë kanë ndodhur 37 aksidente komunikacioni, 16 prej tyre me persona të lënduar kurse 21 tjerë vetëm me...

Latifi mban debat me banorë të fshatit Zatriq, merr parasysh shqetësimet e tyre

Në fshatin Zatriq, kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka mbajtur debat publik për Kornizën Afatmesme Buxhetore (KAB) 2022-2024. Gjatë debatit me banorë të...

Lajmet e Fundit