12.8 C
Prizren
E martë, 23 Prill, 2024

Prizren/ Hapet ekspozita “Përparëset – Kanacat e krahinave etnografike shqiptare”

Në vigjilje të festës së 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, në Kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit është hapur ekspozita “Përparëset – Kanacat e krahinave etnografike shqiptare” organizuar nga Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren dhe nga sektori i etnografisë në Muzeun e Lidhjes Shqiptarë të Prizrenit.

Drejtori i QRTK-së, Samir Hoxha, është shprehur se përmes kësaj ekspozite synojmë të shtojmë aktivitetet në Kompleksin e Lidhjes, të cilat promovojnë traditën dhe historinë tonë kombëtare.

Nora Arapi- Krasniqi këshilltare e parë e ministrit të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit , tha se nuk ka mënyrë më të mirë për shënimin e kësaj dite të rëndësishme se sa kjo ekspozitë që shpalos mjeshtërinë dhe vlerat tradicionale të bartura me përkushtim nga një gjeneratë në tjetrën.

Njëra nga autoret e kësaj ekspozite, Delvina Bytyçi, theksoi se në këtë ekspozitë prezantohet puna e zhvilluar historikisht nga gratë dhe nënat e të gjitha krahinave shqiptare. Eksponatet etnografike të prezantuara në këtë ekspozitë datojnë nga shekulli XX dhe janë kuruar nga autorët Delvina Bytyçi, Parim Kosova dhe Linda Perolli. Ndërkaq përveç tyre, eskpozita përfshin edhe punime artistike të kustosit Dashnor Uka, të cilat paraqesin kostume popullore shqiptare. Kjo ekspozitë do të jetë e hapur përgjatë gjithë muajit shkurt në Kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit./tv Prizreni/

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

Më Shumë

Tri përballje interesante në Albi Mall Superliga – vëmendja në Suharekë

Sot do të zhvillohen tri ndeshje në Albi Mall Superligën e Kosovës. Vëmendja do të jetë në Suharekë, pasi Ballkani është nikoqir i Dritës për...

Guardiola me çdo kusht e dëshiron transferimin e Musialas

Pep Guardiola raportohet se ka vendosur për objektivin kryesor të afatit kalimtar veror për Manchester Cityn. “The Guardian” raporton se City pritet që të bëjnë...

Lajmet e Fundit