33.8 C
Prizren
E enjte, 29 Korrik, 2021

Prizren /Një muaj paraburgim për blerje e shpërndarje të narkotikëve

Gjykata Themelore e Prizrenit, Departamenti i Krimeve të Rënda duke vendosur sipas kërkesës së Prokurorisë Themelore të Prizrenit, ka caktuar masën e paraburgimit në kohë zgjatje prej 30 (tridhjetë) ditë, ndaj të pandehurit me iniciale A.S. nga Prizreni.

“Kjo për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale, blerja, posedimi, shpërndarja ose shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge nga neni 267 par.1.lidhur me nenin 31.të KPRK-së. Masa e paraburgimit do të llogaritet prej datës së arrestimit 15.05.2019 e cila do të zgjasë deri me datën 14.06.2019”, thuhet në komunikatë.

Aty thuhet se me datën 14.04.2019, i pandehuri, ka poseduar pa autorizim, me qëllim të shitjes apo shpërndarjes, substanca të dyshuar për narkotik të llojit marihuanë.

“Tani për tani në sasi të papërcaktuar, në atë mënyrë, që kur zyrtarët policor pran Stacionit Policor në Dragash me datë 14.05.20019, ishin të angazhuar rreth një rasti të raportuar ku ishte e përfshirë edhe bashkëshortja e të pandehurit me iniciale A.S., këtu e pandehura e dytë me iniciale B.N. zbulojnë në telefonin e markës “Samsung J7”, pa sim kartelë, të cilin telefon e kanë në përdorim këta të dy, video incizime, ku vërehet sasi e substancës narkotike, qese të vogla që shërbenin për paketim të substancës narkotike, i cili incizim ishte bërë në shtëpinë e banimit të pandehurit të parë dhe të dytë, në Prizren, ndërsa për sigurimin e kësaj substance ka qenë i përfshirë edhe i pandehuri me iniciale V.S. dhe pastaj këtë sasi bashkërisht të ofrojnë personave të tjerë për shitje apo shpërndarje, pasi që i dyshuari nga informatat e policisë ka të regjistruar edhe raste tjera penale , për çka tregojnë rrezikun e përsëritjes së veprës penale apo përfundimin e kësaj vepre penale apo ndonjë vepër tjetër të kësaj natyre, gjykata ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 (tridhjetë) dite”, përfundon njoftimi.

Më Shumë

Poeti dhe politikani

  SALVATORE QUASIMODO Ligjërata e Nobelit, 11 dhjetor 1959  “E gjatë është nata që kurrë nuk e gjen ditën”. Këto janë fjalët e Shekspirit te Makbethi dhe ato na...

Trusti ka një lajm të mirë

Fondi i Kursimeve Pensionale ka njoftuar se kthimi bruto nga investimet përgjatë muajve janar-qershor ka arritur në 108 milionë euro, kurse asetet e fondit janë...

Shoferi i autobusit të aksidentuar në Kroaci mbrohet në heshtje

Drejtuesi i autobusit nga Kosovës, i cili dyshohet se ka shkaktuar aksidentin e rëndë në Sllavonski Brod të dielën, të hënën u mor në...

“Pse s’po lajmërohesh me kohë”, prizrenasi e rrëzon në tokë gruan, e pështynë dhe e godet, pas saj i rreh edhe vajzat

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh, për A.H., nën dyshimin se ka ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes dhe...

Ahmet Hoxha nga Randobrava varroset në ora 16:00

Para pak minutave kanë arritur në Kosovë trupat e pajetë të viktimave që pësuan nga aksidenti tragjik në Kroaci, i cili ndodhi të dielën. Trupat...

Sot u mbajt vazhdimi i mbledhjes së katërt të Kuvendit Komunal në Prizren

Sot u mbajt vazhdimi i mbledhjes së katërt të Kuvendit Komunal, që ishte thirrur për datën 01.07.2021, ku u shqyrtuan këto pika të mbetura...

Dënohet me 205 vjet burgim amerikani që vrau 5 familjarë

Një burrë 44-vjeçar nga Wisconsini i Shteteve të Bashkuara të Amerikës është dënuar me mbi 200 vite burgim dhe 105 vjet vëzhgim, pasi në...

Njëri nga pasagjerët e autobusit që u përmbys: Pashë njerëz të vdekur nëpër livadh, njerëz pa krah, pashë gjithçka

Një nga udhëtarët e autobusit që doli nga autostrada afër qytetit Slavonski Brod në Kroaci këtë mëngjes dhe u përmbys duke i lënë të...

LDK-ja në Prizren kritikon pushtetin për mosndriçimin e qytetit

LDK-ja në Prizren e ka kritikuar pushtetin lokal se ka dështuar në realizimin e projekteve për ndriçimin publik. Sipas LDK-së,  ndriçimi që është përuruar nga...

Avokati Hodaj: Turqia mund të jetë njëri nga shtetet që garantoi për Thaçin

Avokati Taulant Hodaj ka thënë se në bazë të të dhënave nga gjykata për shtetet që kanë dalë garantuese për lirimin e përkohshëm të...

Alushani (VV): Të palogjikshme veprimet e opozitës në Prizren

Asambleistja nga Vetëvendosje në Kuvendin Komunal të Prizrenit, Dafina Alushani, ka thënë se veprimet që ndodhën këtë të enjte në seancë nuk ishin të...

Një 18-vjeçare nga Krusha e Madhe në mesin e viktimave nga aksidenti në Kroaci

Në mesin e viktimave të aksidentit fatal në Kroaci të autobusit që po vinte nga Frankfurti për në Kosovë, është edhe 18-vjeçarja Anjeza Bellancia...

Driton Kuka me mesazh emocionues: Po më duket si në ëndërr

Ka përfunduar aventura fantastike e ekipit olimpik të Kosovës në Lojërat Olimpike ‘Tokio 2020’. Xhudo si gjithmonë, ka qenë krenaria e vendit tonë pasi kishte...

Nga 5.1 rritet në 9.3 përqind perceptimi i korrupsionit në Kosovë

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), ka publikuar këtë të mërkurë raportin “Pulsi Publik, edicioni XX”. Në anketën e zhvilluar, është theksuar kënaqshmëria...

Prizren:Sulmoi gruan dhe vëllain nën ndikimin të alkoolit e drogës

Një person nën ndikimin e alkoolit dhe substancave narkotike ka sulmuar fizikisht gruan e tij dhe vëllain. Rasti ka ndodhur një ditë më parë në...

Edhe Nora Gjakova i siguron Kosovës medalje olimpike, lufton për të artën

Nora Gjakova do të luftojë për medalje të artë olimpike në Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi e mundi japonezen Tsukasa Joshida në gjysmëfinalen e...

Lajmet e Fundit