22.8 C
Prizren
E premte, 25 Qershor, 2021

Prizreni miraton vendimin për anëtarësim në Unionin e Bashkive Shqiptare në Rajon

Anëtarët e Kuvendit të Komunës së Prizrenit të enjten kanë miratuar vendimin për anëtarësim të Prizrenit në Unionin e Bashkive dhe Komunave Shqiptare në Rajon.

Me këtë rast drejtuesit e Komunës kanë theksuar se qëllimi i këtij Unioni është ndarja e përvojave, si dhe organizimi i ngjarjeve të përbashkëta mes qyteteve të rajonit, në të cilat ka popullatë shqiptare. Sipas tyre, takimet mes bashkive shqiptare kanë filluar më herët, porse tani kjo iniciativë joformale po zyrtarizohet përmes statutit dhe sekretariatit të Unionit, raporton KOHA.

Seanca e rregullt e Kuvendit ka nisur me debatin nëse ka kushte për punë sipas rekomandimeve të IKSHPK-së. Shefi i këshilltarëve të PDK-së, Simir Krasniqi, ka kërkuar që seanca mos të mbahet pasi kësisoj shkelen rekomandimet e institucioneve përgjegjëse lidhur me frenimin e përhapjes së COVID-19. Por homologu i tij nga VV-ja, Adem Shabanaj, ka theksuar se IKSHPKja ka dhënë rekomandim që mos të ketë tubime me mbi 50 persona dhe se KK-ja i ka 41 anëtarë. Në anën tjetër, këshilltarët e tjerë kanë theksuar se në sallë ka më shumë se 50 persona, marrë parasysh praninë e drejtorëve të Ekzekutivit dhe pjesëmarrësve të tjerë.

Shukri Quni i Nismës ka theksuar se për hir të përvjetorit të Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut të vitit 1990 është dashur që të organizohet më mirë seanca e KKsë së Prizrenit. Ndërkaq këshilltari i AAK-së, Fatmir Kastrati, ka propozuar që pika dedikuar pyetjeve të këshilltarëve të hiqet nga rendi i ditës, me qëllim që të shkurtohet seanca. Ky propozim është miratuar nga shumica e kuvendarëve, që kanë aprovuar edhe rendin e ditës.

Në vijim të seancës është shqyrtuar anëtarësimi i Prizrenit në Unionin e Bashkive dhe Komunave Shqiptare në Rajon. Para këshilltarëve propozim-vendimin e ka arsyetuar kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka.

“Nga viti i kaluar kemi filluar mbajtjen e takimeve të rregullta të Unionit të Komunave Shqiptare në Rajon. Sivjet është kyç edhe Tuzi. Prej Kosovës janë Prizreni dhe Prishtina, kemi Gostivarin e Tetovën, Preshevën, Tuzi, Tirana. Mos ta harroj edhe ndonjë qytet tjetër. Sivjet do të jetë edhe Cairi pjesë e këtij Unioni”, ka thënë ai. Sipas tij, ky Union synon përafrimin e komunave. “Qëllimi i Unionit është që të ndajmë eksperiencat tona mes qyteteve edhe të organizojmë ngjarje të përbashkëta”, ka deklaruar Haskuka./KOHA/

Më Shumë

A do të ketë pako të re për t’i ndihmuar bizneset

Përfaqësues të bizneseve dhe deputetë nga partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës që të ndihmojë bizneset me mjete...

Si u prit largimi i shkrimtarit Ismail Kadare nga Tirana dhe Shoqëria civile

Nga Aurenc Bebja, Francë – 24 Qershor 2021 Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të shtunën e 27 tetorit 1990, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me largimin...

Aksident i rëndë mes një kamioni dhe një veture në Prizren

Një aksident i rëndë ka ndodhur në fshatin Landovicë të Prizrenit, raporton Gazeta Express. Sipas videos së dërguar nga një qytetar, shihet se në këtë...

Mëkat

Prita ta derdhje leht' D A SH U R I N Ë n'qenien që mëkatonte pas ikjes tënde e si për dëshirë t'egove t'çmendura ashtu pa faj m'the se e kishe t'njohur brishtësinë e saj fshehur mallkueshëm...

Oda e Hotelierisë kërkon të zyrtarizohet vendimi për hapjen e sallave të ahengjeve

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës kërkon të dijë pse nuk po bëhet zyrtar vendimi për hapjen e sallave të ahengjeve të ndryshe. OHTK...

Morena Taraku nuk ndalet me pozat provokuese, ekspozon të pasmet

Nëse shkoni në profilin e Morena Tarakut në “Instagram” do të gjeni poza shumë “hot” të saj, të cilat marrin menjëherë vëmendjen e të...

Çka do të ndodhë sot në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli, vizitojnë banesat kolektive. Më pas,...

Nxënësja Ermira Karahoda nga Prizreni zë vendin e parë në nivel Republike në garën “Shkencëtari i Ri”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve për garën "Shkencëtari i Ri”, e cila u organizua në Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe...

Modelja bukuroshe, një tifoze s*ksi e kombëtares italiane

Kombëtarja e Italisë është në super formë në këtë Kampionat Europian dhe po bën një lojë të jashtëzakonshme. Italia siguroi kalimin e grupit me...

“Hiqni kufizimet” – kërkesa e vazhdueshme e operatorëve turistik

Përfaqësues së Unionit Turistik Shqiptar kanë kërkuar ndryshime të masave kufizuese që janë aktualisht në zbatim, pwrkatwsisth heqjen e orws policore dhe lejimin e...

UEFA, cili e meriton çmimin e golit më të mirë?

UEFA ka publikuar katër gola prej të cilëve do të zgjedh më të mirin për këtë rund në Kampionatin Evropian. Patrick Shick është favorit pas...

Rabini i bashkohet ushtrisë gjermane, 90 vite pasi Hitleri përjashtoi ushtarët hebrenj

Në periudhën kur Gjermania ishte në izolim total për shkak të koronavirusit, rabini Zsolt Balla fitoi reputacion për shërbimet fetare të cilat i transmetonte...

LDK, PDK e AAK konfirmojnë shumicën e kandidatëve për kryetarë të komunave, LVV pa asnjë zyrtarizim

Kur kanë mbetur më pak se katër muaj nga mbajtja e zgjedhjeve lokale, subjektet politike po vazhdojnë konfirmimin e kandidaturave për kryetarë të komunave. LDK,...

Mungon dëshmitari, shtyhet gjykimi për korrupsion ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren

Për shkak të mungesës së dëshmitarit Tyran Alibajro, është shtyrë seanca e paraparë për të martën, në rastin ku ish-inspektori i ndërtimit në Prizren,...

Një grua ndërron jetë në Spitalin e Prizrenit, dyshohet se kreu vetëvrasje

Dyshohet se një grua, në rrugën “Janina” në Prizren, i ka dhënë fund jetës së saj, mëngjesin e djeshëm, rreth orës 10:00, raporton Gazeta...

Këto janë masat e reja antiCOVID që do të miratohen sot, vendoset për dasmat dhe mbrëmjet e maturës

Qeveria e Kosovës është duke mbajtur mbledhjen e saj të radhës, raporton Gazeta Sinjali. Në mesin e 28 pikave që do të diskutohen në këtë...

Lajmet e Fundit