-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

Profesorët e UP-së kërkuan pagë edhe për kohën sa garuan në zgjedhje

UP-rektoratiUniversiteti i Prishtinës është dashur të sigurohej nëse ka të drejtë ose jo për të hequr nga lista e pagave 41 profesorët dhe dy punonjës të administratës që kanë garuar për deputetë në zgjedhjet e qershorit.

Kjo hamendje ishte krijuar kur Rektoratit i ishte drejtuar një grup prej këtyre profesorëve me kërkesën që të mos hiqeshin nga listat e pagave, meqë fjala është vetëm për dhjetë ditë fushate,shkruan KD.

Burime të “Kohës Ditore” brenda UP-së kanë thënë se arsyetimi që kanë përdorur profesorët gjatë kërkesës për të mos ua hequr pagat edhe pse janë në fushatë ishte se dy ditët e para të saj ka rastisur të jenë ditët e fundit të muajit maj, dhe tetë të tjera të muajit qershor, prandaj “nuk janë shumë ditë dhe është vështirë të kalkulohet ndalesa e pagesave”..

Më Shumë

Joao Cancelo bëhet i Bayernit

Futbollisti portguez i Manchester Cityt, Joao Cancelo, është bërë lojtar i ri i Bayernit në një lëvizje befasuese sot, të ditës së fundit të afatit kalimtar...

Prokuroria kërkon vazhdimin e masës së paraburgimit për “Kobrën” dhe pesë të tjerët

Prokuroria Themelore në Prizren, ka kërkuar vazhdimin e masës së paraburgimit ndaj Dibran Hoxhën dhe pesë të pandehurit të tjerë, të dyshuar për vrasjen...

Lajmet e Fundit