3.1 C
Prizren
E enjte, 25 Shkurt, 2021

Prokuroria hudhë poshtë kallëzimin penal të ngritur ndaj drejtorit të DUPH-së në Prizren, Beni Kizolli

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli, sot, kanë organizuar një një konferencë për shtyp, për ta njoftuar opinionin publik se kallëzimi penal i ngritur drejtorit të DUPH-së Beni Kizolli, para disa muajsh, është hudhur poshtë nga ana e prokurorisë.

Me këtë rast, kryetari Haskuka, deklaroi se rastet që po paraqiten si kallëzime penale ndaj drejtorëve të Komunës së Prizrenit, kur po hudhen poshtë nga ana e prokurorisë,, zakonisht nuk po ka njoftime në media ashtu siç po ndodhë edhe në lidhje me kallëzimin penal të ngritur para disa muajsh ndaj drejtorit të DUPH-së, Beni Kizolli, i cili po ashtu është hedhur poshtë nga ana e prokurorisë.

Në lidhje me këto tendenca të pa baza, kryetari Haskuka, theksoi se Komuna e Prizrenit që prej sot do të ngrisë kundër padi për humbjen e kohës, dezinformim të qytetarëve, shpifje dhe dëmtim të imazhit, ngase nuk kanë për qëllim sundimin e ligjit dhe mbrojtjen e qytetarëve, por njollosjen e qeverisëse tij.

Nga ana tjetër, duke folur për kallëzimin penal tashmë të hudhur poshtë, drejtori Kizolli deklaroi se pëderisa një pjesë e objektit që gjendet në Qendrën Historike të Prizrenit kishte leje ndërtimore, një pjesë e tij ishte e ndërtuar gjatë vitit 2020 dhe se pronarët e objektit e kishin akuzuar për keqpërdorim të detyrës vetëm për shkak kërkesa e tyre nuk është trajtuar me ligjin e legalizimit ku në fushëveprimin e ligjit tregohet shumë qartë se asnjë ndërhyrje pas datës së hyrjes në fuqi të ligjit nuk trajtohet fare.

Në fund, drejtori Kizolli falënderoi kryetarin Haskuka për mudësinë e dhënë që me përgatitjen tij profesionale t’i shërbejë qytetarëve.

Më Shumë

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën të përgatitur...

Avdullah Hoti mori vetëm 2 mijë vota në Rahovec

Kandidati për kryeministër nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Avdullah Hoti në zgjedhjet parlamentare të mbajtura me 14 shkurt, është rënditur i pari në komunën...

Florian Marku vs Rylan Charlton

Florian Marku do të ndeshet me Rylan Charlton në kategorinë welterweight, sot në mbrëmje nën eventin kryesorë të Josh Kelly-t kundër David Avanesyan. Sky...

Adriana Matoshi publikon një foto e shtrirë pranë të dashurit

Adriana Matoshi është goxha aktive në rrjete sociale, në të cilat sjell fotografi nga përditshmëria e saj. Së fundi, aktorja postoi një imazh, në të...

Në Rahovec më shumë vota merr Vjosa se Albini

KQZ-ja ka përfunduar me numërimin e votave të kandidatëve për deputet në komunën e Rahovecit. Mediumi lokal “Rahoveci 24.com” ka arritur të siguroj top 5-shën...

Vuçiq: Situata për ne është e pashpresë, por ta shohim se sa lehtë do ta ketë Albin Kurti

“Serbia e di se cilat janë interesat e saj kombëtare dhe shtetërore dhe do të vazhdojë të luftojë për njerëzit e saj dhe të...

Shefi i UNICEF-it: Duket sikur jam i vetmi me maskë në Prizren

Shefi i zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, gjatë një vizite në Prizren, ka kritikuar për mos vendosjen e maskave kundër COVID-19. Përmes një...

Vjosa presidente, Albini kryeministër, Glauku kryeparlamentar

Kanë mbetur pak ditë deri në përfundimin e numërimit të votave me kusht dhe diasporës, proces i cili pritet të mbaroi deri të mërkurën...

Arrestohen një shtetas i Kosovës dhe dy shtetase të Shqipërisë në Morinë

Një shtetas i Kosovës dhe dy shtetase të Shqipërisë janë arrestuar në pikëkalimin kufitar në Morinë, pasi gjatë kontrollit i janë gjetur dhe sekuestruar...

Suharekë: Ia hakojnë rrjetet sociale, postojnë fotografi me përmbajtje të ulëta

Policia e Kosovës njofton se një burrë ka raportuar se persona të dyshuar të panjohur kanë ndërhyrë në adresën e tij personale të rrjetit...

Gjendet i pajetë mësimdhënësi nga Rahoveci

Është gjetur i pajetë mësimdhënësi nga Rahoveci, Naim Gashi. Lajmin e ka bërë me dije kryetari i kësaj komune, Smajl Latifi. “Sapo jam njoftuar nga...

Ja pse virusi doli nga laboratori/ Studimi befasues nga Gjermania

Universiteti gjerman i Hamburgut ka publikuar një studim të bujshëm. Qëllimi i studimit është që të hedhë dritë mbi origjinën e koronavirusit. Sipas gazetës BILD,...

Zafa nuk i ndahet fesë, citon shokun profetit Muhamed

Zyrtari i NISMA-s së Fatmir Limajt, Zafir Berisha, nuk ka arritur të futet në Kuvend si deputet meqë partia e tij nuk e ka...

Qeveria spanjolle jep leje për zhvillimin e ndeshjes me Kosovën në Spanjë

Qeveria e Spanjës e ka dhënë lejen për zhvillimin e ndeshjes kualifikuese për Botërorin 2022 mes Kombëtares spanjolle dhe asaj kosovare në Spanjë, duke...

Alonso i vendosur të qëndrojë te Chelsea

Marcos Alonso është i vendosur të qëndrojë më gjatë te Chelsea, raporton “The Sun”. Kontrata e spanjollit me Chelsean skadon në fund të stinorit, por...

Zemaj: Duhet të vazhdohen masat rigoroze kundër COVID-19

Nën kryesimin e Ministrit të Shëndetësisë në detyrë, Armend Zemaj është mbajtur sot takimi i Komitetit për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës me COVID-19. Me...

Lajmet e Fundit