18.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Punësoi ilegalisht tre shqiptarë, pronari i kantierit të ndërtimit mund të dënohet me 10 vjet burgim

10 vjet burgim ose 500 mijë euro gjobë.

 

Ky mund të jetë dënimi i ashpër me të cilin do të përballet një pronar i një kantieri të ndërtimit në Gjermani.

Kjo pasi i kishte punësuar ilegalisht tre shqiptarë, dy nga Shqipëria dhe një nga Maqedonia e Veriut.

Zyrtarët e kontrollit financiar, ‘zbarkuan’ në vendpunishte në Sud-Recklinghausen, në regjionin e Dortmundit.

Shqiptarët, e moshës 24, 32 dhe 38 vjeç, pasi u identifikuan u kuptua se nuk kishin leje të qëndrimi e as leje të punës.

Sipas mediave gjermane ndaj tyre u procedua penalisht për qëndrim të paligjshëm, përcjell Klankosova.tv.

Disa media gjermane kanë shkruajtur lidhur me rastin para disa ditësh/ Klankosova.tv

Më Shumë

Messi dërgon Argjentinën në një tjetër finale të Copa America

Kampionia në fuqi, Argjentina, rezervoi vendin e saj në finalen e Kupës së Amerikës, pasi golat e Julian Alvarez dhe Lionel Messi i dhuruan...

Rahoveci mirëpret mërgimtarët, u ofron parkim pa pagesë në oborrin e Komunës

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka marrë vendim që parkimi i automjeteve të mërgimtarëve të lejohet edhe brenda oborrit të administratës komunale,...

Lajmet e Fundit