2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Punëtorët e KEK-ut kërkojnë tërheqjen e një pjese të Trustit

Kërkesën për ta tërhequr një pjesë nga kursimet pensionale, po e përkrahin edhe punëtorët e KEK-ut.

Kryetari i Sindikatës së këtyre punëtorëve, Nexhat Llumnica në një komunikatë, ka thënë se 91% e punëtorëve po e kërkojnë një gjë të tillë.

“Në emër të punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës, si kryetar i Sindikatës përfaqësuese në KEK, ju bëjmë thirrje deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës të votojnë për terhejkje të një pjese të Trustit të Kursimeve tona, sepse në çdo matje tona që kemi berë me punëtorët janë 91% për ketë tërheqje, duke u bazuar edhe në situatën aktuale ekonomike paspandemie si dhe ngritjen e çmimeve sidomos në shportën e konsumatorëve. Është shqetësim për neve kjo gjendje derisa ne kemi Kursime, e nuk mund ti shfrytëzojmë në keto ditë të vështira. Sot kemi nevojë për ju, tregone veten!”, ka thënë Llumnica.

 

Më Shumë

Kreu i Malishevës në Tiranë për 111 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati me ftesë të kreut të Tiranës, Erion Veliaj ka marrë pjesë në festën e 28 Nëntorit në...

Moti sot: I vranët dhe me reshje shiu e bore

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se këtë të mërkurë pritet të mbajë mot kryesisht i vranët. Sipas IHMK-së, vranësirat parashihet të sjellin...

Lajmet e Fundit