13.8 C
Prizren
E diel, 2 Prill, 2023

Qyteti i fshehur i gravuar në shkëmb në Turqi

Turqi-qyteti i gravuarSot ndoshta duket jopraktik, por njëherë, ky qytet ka qenë një vend ideal për mbrojtje nga kushtet meteorologjike dhe sulmet e vazhdueshme të armiqve.

Manazan është qytet që ka prejardhjen nga koha e Perandorisë Bizantine. Gjendet në Turqi. I gravuar në një shkëmb në mes të Anatolisë, Manazan është qytet i vendosur në 5 kate në gjerësi prej 3 kilometrave.

 

Turqi-qyteti i gravuar3Ai ka funksionuar për një shekull. Në shkëmbin janë gravuar shtëpi, kisha, madje edhe varreza. Të gjitha këto janë lidhur me tunel.

Qyteti nuk është i populluar tani, por banorët e rrethinës i përdorin zbrazëtirat për ët ruajtur ushqim. Në ndërkohë, ky qytet i mëparshëm tërheq turistë nga tërë bota.

Turqi-qyteti i gravuar2Turqi-qyteti i gravuar1

Më Shumë

Lëndohet një punëtor në Landovicë të Prizrenit

Një punëtor është lënduar dje në fshatin Landovicë të Prizrenit. Ai është dërguar për trajtim mjekësor në spital. Policia po e heton rastin, përcjell “PrizrenPress”. https://prizrenpress.com/asociation-loyola-gymnasium-shpall-konkurs-per-regjistrimin-e-nxenesve-te-rinj/ Fsh. Landovicë,...

Artan Thaqi: Më kanë thënë që çmimi është i shitur nga fillimi

Finalisti i “BBVK”, Artan Thaqi, rrëfeu shumë detaje në emisionin “Kendiv” rreth përvojës së tij, por edhe raporteve jashtë me disa nga ish-banorët. Sipas tij,...

Babait

Lajmet e Fundit