12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Dokumentarët më të mirë në histori

Man with a Movie CameraDokumentari “Man with a Movie Camera”, me regji të Dziga Vertov, morri votat e më shumë se 100 kineastëve, që morën pjesë në përurimit e sondazhit të revistës Sight & Sound.

“Dokumentari i Vertov bënë pjesë në një zhanër që ishte shumë famshëm në vitet 1920”,tha për BBC, redaktori i uebsajtit Sight & Sound, Nick Bradshaë .

“Xhirimi i qyteteve, duke shfaqur punët që bëhen në të, duke treguar të gjitha shtresat e popullsisë që e përbëjnë, pra në mënyrë tipike, një ditë në jetën e një qyteti”

“Ky dokumentar ka material shtesë për të treguar filmimet e veta dhe siç e tregon edhe titulli ju mund të shihni kameramanin e Dziga Vertov duke filmuar në qytet, ju mund të shihni regjisorin duke krijuar filmin, ju mund të shihni publikun që vjen në kinema për ta parë atë.”

“Është një dokumentar për qytetin, për shoqërinë dhe për botën, por është edhe një dokumentar për kinemanë dhe çfarë kinemaja i ofron botës”, thotë Bradshaë për dokumentarin fitues.

Më shumë se njëmijë filma dokumentarë ishin të nominuar, nga më shumë se dyqindë kritikë dhe njëqind filmbërës nga e gjithë bota.

Nick Bradshaë e përshkroi listën si “të përhapur”, sepse në top-dhjetëshen përfshihen dy filma dokumentar rreth holokaustit, dokumentari “Shoah” nga francezi Claude Lanzmann dhe “Night and Fog” nga një tjetër regjisor francez Alain Resnais dhe poashtu edhe prania e dokumentarit të krijuar kohëve të fundit “The Act of Killing”.

Filmbërës si Paul Greengrass, Kevin Macdonald, filmbërësi i filmit “Senna”, Asif Kapadia dhe ai i “Man on Ëire”, James Marsh u ftuan nga revista të marrin pjesë në përzgjedhje.

Filmbërësi Greengrass kishte përfshirë “Man ëith a Movie Camera” dhe fitues i çmimit Oskar “Man on Ëire” në top-dhjetëshen e tij, së bashku “Primary”, nga Robert Dreë, vdekja e të cilit u bë e ditur ditë më parë.

Macdonald veçoi dokumentarin e Michael Moore, “Roger and Me”, duke thënë se filmbërësit amerikan “e solli argëtimin përsëri në filma dokumentarë dhe e bëri atë të shoqëurar në mënyrë të çuditshme me zemërimin”.

Ndërsa filmbërësi Asif Kapadia e përshkroi dokumentarin “The Act of Killing” si “Dokumentari të mrekullueshëm, shokues dhe një filmbërje e guximshme”.

Producentja dhe regjisorja britaneze, Sophie Fiennes, thotë se “Ky sondazh tregon se deri në cilën pikë mund të shtyhen mediet si dhe gjithashtu tregon se duke dal jashtë formulave të televizionit ju mund të thuani gjërat në mënyra të ndryshme”.

Në pozitën e 9 gjendet dokumentari “Don’t Look Back”, kushtuar këngëtarit Robet Zimmerman, të njohur si Bob Dylan. Top dhjetëshen e mbyllë dokumentari për kushërinjtë e Jackie O, me titull “Grey Gardens”.

Në pozitën e 19-të renditet “The Act of Killing”, ky i cili u shfaq edhe në festivalin DokuFest, ndërsa dokumentari i Jean Luc Godard mbi historinë e kinemasë renditet në pozitën e 24-të. /BBC/

Më Shumë

Rrëzohet një punëtor i ndërtimit në Prizren

Një punëtor është rrëzuar duke punuar në një kompani të ndërtimit në Prizren. Viktima, siç njofton Policia e Kosovës është duke u trajtuar në Spitalin...

KPK-ja themeloi panelin hetimor ndaj një prokuroreje në Prizren

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK), i udhëhequr nga Kryesuesi Jetish Maloku, ka mbajtur takimin e 228-të me radhë, sipas rendit të paraparë të ditës. Që...

Lajmet e Fundit