7.8 C
Prizren
E mërkurë, 21 Shkurt, 2024

Rasti i Astrit Deharit, MD-ja pezullon kryeinspektorin Ylber Topalli

 Ministria e Drejtësisë ka njoftuar se ka pezulluar nga puna kryeinspektorin e Inspektoratit të Kosovës, Ylber Topalli, në lidhje me rastin e vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren më 2016.

MD-ja ka thënë se vendimin për pezullim e ka marrë në bazë të gjetjeve të Raportit të Inspektoratit të kësaj Ministrie. Ministria që drejtohet nga Albulena Haxhiu pretendon se Topalli ka bërë shkelje të rënda procedurale në rastin Dehari, raporton “Betimi për Drejtësi”.

“Procedura disiplinore ndaj Topallit është iniciuar për pretendimet e shkeljeve të rënda procedurale që janë të ndërlidhura me rastin e ngjarjes së Astrit Dehari, që kishte ndërruar jetë në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, më 5 nëntor 2016”, thuhet në njoftim.

MD-ja ka bërë thirrje nevojën e vazhdimit të procedurave hetimore për trajtimin e mëtutjeshëm të të gjitha rrethanave deri në zbardhjen përfundimtare të këtij rasti./BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Totaj shpërndan pamje të bukura nga shënimi i Pavarësisë së Kosovës në Prizren

Ky postim i kryetarit të Prizrenit, Shaqir Totaj, është një shprehje e krenarisë dhe përkushtimit ndaj Pavarësisë së Kosovës. Ai na sjell pamje të bukura nga...

Agjentja e Pogbas: Ai po stërvitet për t’u rikthyer në fushë

Nga e premtja e 16 shkurtit, çdo moment mund të jetë i duhuri për dëgjimin e Paul Pogbas para Gjykatës Kombëtare Anti Doping. Avokatët e...

Vdekja e një heroi

Lajmet e Fundit