18.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Restaurohet shtëpia tradicionale e shek. XVIII e Adem Aga Gjonit në Prizren

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka thënë se njëra prej shtëpive më të bukura në Prizren po i kthehet shkëlqimi.

Bëhet fjalë për shtëpinë e Adem Aga Gjonit, që sipas Çekut, paraqet një ndër shembujt më karakteristik të shtëpisë tradicionale të shek.XVIII, ku krijimtaria artistike e mjeshtërve prezantohet në trajtë të përkryer.

“Ky aset i veçantë po restaurohet në mënyrë që vlerat e saj të vazhdojnë të ruhen e prezantohen edhe për brezat e ardhshëm”, shkroi Çeku.

No photo description available.

No photo description available.

May be an image of 3 people

Marketing

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

Aksident në Qafë të Duhles

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur më herët në Qafën e Duhles. Indeksonline raporton se aksidenti është shoqëruar me dëme të mëdha materiale, teksa...

Trepça kampion i Kosovës

Klubi mitrovicas Trepça e ka fituar titullin e kampionit të Kosovës, pasi mposhti në finale Golden Eagle Yllin. Me seri prej 3:2, mitrovicasit triumfuan në...

Lajmet e Fundit