6.8 C
Prizren
E mërkurë, 24 Nëntor, 2021

Rizvanolli: Qytetarët ta kursejnë energjinë elektrike për ngrohje, çmimet janë pesëfishuar

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka kërkuar nga qytetarët që të kursejnë energjinë elektrike për ngrohje.

Rizvanolli në diskutimin “Dekarbonizimi i sektorit të ngrohjes në Kosovë ka shtuar se çmimet e importit të rrymës janë pesëfishuar”.

“Çmimet e energjisë elektrike të importit janë rritur pesëfish, në krahasim me vitin e kaluar dhe një vit normal. Rrjedhimisht është një gjendje e jashtëzakonshme, në të cilësn secili prej nesh duhet të bëjë gjithçka që është e mundur brenda kapaciteteve të tij, në mënyrë që kjo krizë ta prek Kosovën”, u shpreh ajo.

Sipas saj, moskursimi i energjisë do të thotë rritje e tarifave të saj.

“Në këtë kontekst është më rëndësi që qytetarët të janë të vetëdijesuar dhe të kursejnë energjinë elektrike aq më shumë që është e mundur. Moskursimi i energjisë do të thotë aq më shumë do të kursejmë energji elektrike gjatë dimrit, që mund të përbëj rrezik edhe për mundësitë e furnizimit, mirëpo mund të dërgoj edhe rritjen e tarifave pas muajit prill [2022]”, ka shtuar ajo.

Rizvanolli ka treguar se sistemet e ngrohjes aktualisht mbulojnë vetëm rreth 5 për qind të nevojave.

“Çështja e ngrohjes është e rëndësisë së madhe dhe duke pasur parasysh se një pjesë e konsumit të energjisë apo 34 për qind shkon për ngrohje dhe kjo është kyçe për adresimin e saj sidomos gjatë dimrit. Ka implikime serioze edhe për kapacitetet tona gjeneruese. Nëse ne arrijmë që ngrohjen ta adresojmë përmes burimeve të tjera, atëherë kjo do të thotë që kthimet në kapacitetet gjeneruese kanë nevojë të janë më të vogla. Aktualisht sistemet e ngrohjes mbulojnë vetëm rreth 5 për qind të nevojave”, ka treguar Rizvanolli.

Në fund, ajo ka theksuar se, një pjesë e madhe e familjeve në Kosovë nuk mund ta mbajnë të ngrohur shtëpinë.

“Një pjesë e madhe e familjeve në Kosovë nuk mund ta mbajnë të ngrohur shtëpinë. Është me rëndësi për qytetarët e Kosovës që ta kuptojnë që në Evropë dhe në botë, tani po ndikon edhe në vendin tonë, është duke ndodhur një krizë energjetike”, ka përfunduar ajo.

Më Shumë

Florian Marku i pandalshëm, e mund Luisetton

Boksieri shqiptar, Florian Marku ka vazhduar me fitore në peshat e lehta. Marku arriti fitore me vendim unanim të gjyqtarëve përballë boksierit Jorick Luisetton. Prej fillimit...

Benzema shpallet fajtorë në rastin e shantazhit ndaj Valbuena-s

Karim Benzema është dënuar me një vit burg me kusht, pasi u shpall fajtor si bashkëpunëtor në tentativën e shantazhit të ish-bashkëlojtarit të tij...

Totaj i kundërpërgjigjet Kurtit: Askush nuk është kundër askujt

Kryetari i zgjedhur i Prizrenit Shaqir Totaj, në një intervistë në rubrikën Sytë 7 në Klan Kosova i është kundërpërgjigjur kryeministrit të Kosovës Albin...

Rina Balaj vë në pah format e saj trupore e veshur në bikini

Rina, vazhdon të mbetet njëra ndër këngëtaret më të komentuara të showbizit shqiptar. Ajo arrin të marrë vëmendje gjithmonë me imazhet provokative të saj. Së fundi...

Biden rifillon punën, pasi i dha përkohësisht kompetencat presidenciale Harrisit

Shtëpia e Bardhë njoftoi se presidenti amerikan, Joe Biden ka rifilluar punën pas një vizite mjekësore që zhvilloi më herët gjatë ditës, çka bazuar...

Video e rrallë: Kështu dukej Prizreni para 50 vitesh

Një video nga Prizreni i vitit 1971 po qarkulllon nëpër rrjete sociale. Përmes këtyre pamjeve, tregohet se si ka qenë qyteti para 50 vitesh,...

PDK kërkon dorëheqjen e Avokatit të Popullit

  PRESSING, Fitorja e LDK-së në Prishtinë   PDK kërkon dorëheqjen e Avokatit të Popullit Lajme Gazeta Express 22/11/2021 14:55 Partia Demokratike e Kosovës ka kërkuar...

Kuvendi i Kosovës nënshkruan kontratë për furnizim me lule, vlera 30 mijë euro

Kuvendi i Kosovës ka nënshkruar kontratë në vlerë 30 mijë euro për furnizim me lule për nevoja protokollare, furnizim me lule dhe gjelbërim të...

Florian Marku-Jorick Luisetto, statistikat e dy boksierëve para ndeshjes së sotme

Boksieri i mirënjohur shqiptar, Florian Marku do të rikthehet sonte në ring.Marku do të përballet sonte me francezin Jorick Luisetto në Londër. Gjegjësisht, boksieri nga...

Çitaku: Qytetarët e Prizrenit kanë folur, për keqardhje që LVV po e refuzon vullnetin e tyre

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku ka reaguar pasi dega në Prizren e Lëvizjes Vetëvendosje po kërkon që të ketë hetime në...

LAJMI I FUNDIT: PZAP e refuzon ankesën e Vetëvendosjes në Prizren

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa e ka refuzuar ankesën e Lëvizjes Vetëvendosje, për rezultatin e zgjedhjeve në Prizren, raporton Gazeta Blic. Sipas vendimit që...

SBAShK-u pas miratimit në parim të Projektbuxhetit: Greva përshkallëzohet në dhjetor nëse vazhdon injorimi i kërkesave

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka paralajmëruar përshkallëzim të masave sindikale pas datës 4 dhjetor nëse Qeveria e Kosovës dhe...

Mësimdhënësi nga Suhareka kërkon pagesën e shujtave ditore dhe pagat jubilare

Mësimdhënësi i Shkollës “28 Nëntori” në fshatin Doberdelan të Komunës së Suharekës, Haxhi Gallapeni ka paditur Komunën e Suharekës, respektivisht Drejtorinë e Arsimit, duke...

“Sheiku i Kosovës” nga Dragashi thotë se e telefonoi Melihate Tërmkolli, tregon kërkesën që ia bëri

Xhevat Ahmeti është banori nga fshati Bresan e që i pëlqen të vishet si sheik. Ai vetes ja ka vendosur epitetin sheiku i Kosovës. Ahmeti së...

“Faleminderit Zotit për çdo gjë”, reagimi i Florian Markut në rrjetet sociale pas fitores ndaj Luisettos

Boksieri shqiptar, Florian Marku ka shfrytëzuar rrjetet sociale për të reaguar pas fitores ndaj Jorick Luisetto në kuadër të IBF në kategorinë ‘walterweight’ apo...

Policia has mbishkrime “Kosova është Serbi” në Rahovec

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në fshatin Hoqë e Madhe të Rahovecit ka vërejtur se në një mur kishte të shkruar...

Lajmet e Fundit