6.8 C
Prizren
E mërkurë, 24 Nëntor, 2021

U dënua gabimisht si 18 vjeçar, u shfajësua dhe u lirua si 62 vjeçar

Një burrë nga Misuri i dënuar gabimisht për një vrasje të trefishtë në vitin 1978 dhe i burgosur më shumë se 42 vite është shfajësuar dhe liruar, raporton BBC.

Kevin Strickland, 62 vjeç, është shpallur i pafajshëm që nga arrestimi i tij në moshën 18 vjeç. Ai ishte dënuar në qershor të vitit 1979.Strickland jashtë gjykatës tha: “Nuk e kam menduar se kjo ditë do vinte”.

Ky është burgimi më i gjatë i gabuar në historinë e këtij shteti, por sipas ligjeve të Misurit ai nuk ka gjasa që të marrë ndonjë kompensim financiar.Sipas të dhënave nga regjistri kombëtar i shfajësimeve, i cili ka regjistruar shfajësimet nga viti 1989, ky është gjithashtu dënimi i shtatë më i gjatë i gabuar në ShBA.Të martën një gjykatës urdhëroi lirimin e menjëhershëm të Strickland nga paraburgimi shtetëror, pas 15 mijë e 487 ditëve prapa grilave.

Avokatët e ‘Midwest Innocence Project’ të cilët kanë punuar për muaj të tërë për të ndihmuar në lirimin e Strickland, për BBC thanë se ishin “ të entuziazmuar” për lajmin.

“Ne kishin besim se çdo gjykatës që do të shihte provat do të zbulonte se zoti Strickland është i pafajshëm dhe pikërisht kjo ndodhi”, tha drejtoresha ligjore e Projektit, Tricia Rojo Bunshell.

“Asgjë nuk do i jap atij 43 vitet që ka humbur ai do kthehet në shtëpi në një shtet që nuk do i jap asnjë cent për kohën që i vodhi. Kjo nuk është drejtësi”, tha ajo.Shteti i Misurit kompenson vetëm të burgosurit e shfajësuar përmes provave të ADN-së, jo për shkak të dëshmive të dëshmitarëve okularë.

Strickland u dënua me burgim të përjetshëm pa mundësinë e lirimit me kusht për 50 vjet pasi u fajësua për plaçkitjen vdekjeprurëse të një shtëpie në Kansas City më 25 prill 1978.Atë natë, katër sulmues qëlluan tre persona brenda shtëpisë: Sherrie Black, 22 vjeç, Larry Ingram, 22 vjeç dhe John Walker, 20 vjeç.Viktimë e katërt – Cynthia Douglas, 20 vjeç – shpëtoi me plagë pasi kishte pretenduar si e vdekur. Me një parandjenjë nga i dashuri i motrës së saj, policia arrestoi adoleshentin Strickland.

Strickland i tha policisë se kishte qenë në shtëpi duke parë televizor. Asnjë provë fizike nuk e lidh atë me krimet.Gjyqi i tij i parë në 1979 përfundoi me një juri të lënë pezull, pasi një juri me ngjyrë në një panel prej 12 anëtarësh kërkoi lirimin e tij.Në gjyqin e tij të dytë, një juri e bardhë e shpalli fajtor Strickland për një akuzë për një vrasje të shkallës së parë dhe dy akuza për vrasje të shkallës së dytë.

Vite më vonë, zonja Douglas do tërhoqi dëshminë e saj të vetme të dëshmitarit okular, duke i shkruar ‘Midwest Innocence Project’ ku tha se “gjërat nuk ishin të qarta atëherë, por tani di më shumë dhe doja që të ndihmoj këtë person nëse mundem” .

Zonja Douglas vdiq para se të mund të hiqte dorë zyrtarisht nga dëshmia e saj kundër Strickland, por nëna, motra dhe vajza e saj kanë dëshmuar të gjitha në gjykatë se ajo zgjodhi “djalin e gabuar”.Prokurorët në Jackson County filluan shqyrtimin e dënimit të Strickland nëntorin e kaluar dhe sipas një ligji të ri të Misurit – paraqitën një mocion duke kërkuar shfajësimin dhe lirimin e tij të menjëhershëm.

“Në këto rrethana unike, besimi i Gjykatës në dënimin e Strickland është dëmtuar aq shumë sa nuk mund të qëndrojë, dhe vendimi i dënimit duhet të anulohet,” shkroi gjyqtari James Welsh në vendimin e së martës./Kallxo.com

Më Shumë

Theret me thikë një i mitur në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar se në rrugën “Hoxhë Tasini” në Prizren, një i mitur është therur me thikë nga një i mitur tjetër. Viktima...

Një muaj paraburgim ndaj tre të dyshuarve për tentimgrabitjen e argjendarisë në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren, ia ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh ndaj të dyshuarve Ruzhdi Fejzullahu, Leotrim Latifi dhe Ibrahim...

Krasniqi thotë se Gjykata Supreme do ta ketë fjalën e fundit për Dragashin

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka folur për procesin zgjedhor e që ai ndihet krenar me numrin e komunave të fituar nga ky subjekt...

Kim Kardashian më e lumtur se kurrë në lidhjen e re( FOTO)

Kim Kardashian dhe Pete Davidson shijuan një takim romantik në Giorgio Baldi të Santa Monicas. Si dy adoleshentë të dashuruar marrëzisht, çifti shihej mjaft i...

Çitaku: Qytetarët e Prizrenit kanë folur, për keqardhje që LVV po e refuzon vullnetin e tyre

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku ka reaguar pasi dega në Prizren e Lëvizjes Vetëvendosje po kërkon që të ketë hetime në...

Shtatë raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar vetëm 7 infektime të reja me koronavirus. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk...

Liverpool-i apo Barcelona, skuadrat në luftë për Adama Traore

Wolverhampton Wanderers janë të gatshëm të shesin Adama Traore-n gjatë muajit janar. Të interesuar për shërbimet e tij janë Liverpool dhe Barcelona. Klubi dhe lojtari...

Florian Marku frikësohet se gruaja do të lindë gjatë meçit

Florian Marku frikësohet se gruaja e tij do të lindë gjatë kohës kur ai të jetë duke boksuar me Jorick Luisetto në SSE Arena...

Kandidati i PDK-së në Dragash që humbi pas numërimit të votave të diasporës do të ankohet në PZAP

Votat e diasporës të cilat kanë filluar të numërohen pasditen e së martës, kanë përmbysur rezultatin në komunën e Dragashit ku po printe Partia...

Zbulohet plani i hajnave pasi dështuan të vjedhin në argjendarinë në Prizren, ja si ranë në duart e policisë

Policia Rajonale e Prizrenit dhe Prokuroria Themelore e Prizrenit, me anë të një konference për media kanë zbuluar detaje për tentim-grabitjen në një argjendari...

Video e rrallë: Kështu dukej Prizreni para 50 vitesh

Një video nga Prizreni i vitit 1971 po qarkulllon nëpër rrjete sociale. Përmes këtyre pamjeve, tregohet se si ka qenë qyteti para 50 vitesh,...

Mësimdhënësi nga Suhareka kërkon pagesën e shujtave ditore dhe pagat jubilare

Mësimdhënësi i Shkollës “28 Nëntori” në fshatin Doberdelan të Komunës së Suharekës, Haxhi Gallapeni ka paditur Komunën e Suharekës, respektivisht Drejtorinë e Arsimit, duke...

Panairi i Librit në Tiranë tërheq lexues të shumtë

Panairi i 24-t i Librit tërhoqi këtë edicion lexues të shumtë në ditët e kësaj “feste” të të lexuarit dhe letërsisë, ndërsa shkon drejt...

SHBA: Mbi 100 mijë persona vdesin nga overdoza e drogës për 12 muajt e pandemisë

Mbi 100 persona në Shtetet e Bashkuara të Amerikës raportohet të kenë vdekur nga mbidoza e drogës për 12 muaj gjatë pandemisë. Kjo është shifra...

Tre aeroplanë nuk po arrijnë të aterojnë në aeroportin “Adem Jashari”

Tre aeroplanë nuk po arrijnë të aterojnë në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, mëngjesin e sotëm. Gazeta Express ka kontaktuar me zëdhënësen e aeroportit...

Mauricio Pochettino i gatshëm të largohet nga PSG dhe të bëhet trajner i Manchester United

Mauricio Pochettino është i gatshëm të largohet nga Paris Saint-Germain dhe të bëhet trajneri i ri i Manchester United pas shkarkimit të Ole Gunnar...

Lajmet e Fundit