11.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Rritet numri i të vdekurve pas sulmit në një xhami në Pakistan

Numri i të vdekurve është rritur në të paktën 87 persona pas një sulmi vetëvrasës në një xhami që kishte në shënjestër policët në provincën pakistaneze të Peshawarit.

Xhamia është brenda një zone të selisë së policisë së sigurisë së lartë, derisa hetimet po zhvillohen për të zbuluar mënyrën se si sulmuesi hyri brenda, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Kryeministri i Pakistanit dhe liderë të tjerë e kanë dënuar sulmin duke e quajtur si “një nga më të këqijtë në vend në vitet e fundit”.

Talebanët pakistanezë kanë mohuar përfshirjen pas një pretendimi fillestar nga një prej komandantëve të tyre.

“Terroristët duan të krijojnë frikë duke vënë në shënjestër ata që kryejnë detyrën e mbrojtjes së Pakistanit”, tha kryeministri Shehbaz Sharif.

A man, still wearing his police uniform, receiving treatment in hospital in Peshawar

Më Shumë

Asamblistja Kryeziu, qeverisjes në Rahovec: Pse po nisni projekte kur s’ka fonde të mjaftueshme

Sot Kuvendi Komunal i Rahovecit ka mbajtur mbledhjen e radhës, në të cilën është zhvilluar debat mes pushtetit dhe opozitës në këtë komunë për...

24 vjet nga masakra në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe, ku nuk janë kursyer as gratë, fëmijët dhe pleqtë. 24 vjet më...

Lajmet e Fundit