11.8 C
Prizren
E diel, 26 Mars, 2023

Rruga për në dasëm kthehet në tragjedi, 23 të vdekur nga rrëzimi i autobusit

Të paktën 23 persona gjetën vdekjen duke u mbytur, pasi një autobus që po udhëtonte në Kenia-n qendrore u rrëzua nga një urë, duke përfunduar në një lum.

Guvernatori i Kitui-it, Charity Ngilu, tha se operacioni për gjetjen e trupave do të rifillojë të dielën në mëngjes.

Sipas tij, po bëhet gjithçka për kërkimin dhe shpëtimin e tyre.

12 persona u shpëtuan, duke përfshirë këtu katër fëmijë. Mbetet e paqartë se sa pasagjerë ndodheshin në autobus.

 

Anëtarët e korit të Kishës Katolike Mwingi kishin qenë duke udhëtuar për dasmën e kolegut të tyre, kur aksidenti ndodhi.

Dëshmitarët thanë se shoferi po përpiqej të kalonte ujërat duke kaluar mbi urë, por forca ishte shumë e fortë, duke e fshirë autobusin nën rrymën e rrjedhës.

Zëvendëspresidenti, William Ruto, ishte ndër ata që shprehu ngushëllimet e tij dhe gjithashtu u kërkoi shoferëve të bënin kujdes në rrugët ku shumë pjesë të Kenias po përjetojnë shi të dendur.

Zyrtarët thanë se ngjarja është nën hetim.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Kurti raporton sot në kuvend për takimin e Ohrit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të raportojë në Kuvendin e Kosovës rreth takimit të Ohrit, në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi. Seanca nis në ora...

Brozovic edhe më larg Inter-it, gati të përfitojë Barcelona

Marcelo Brozovic nuk është më një figurë qendrore te Inter-i dhe një largim në verë është jashtëzakonisht i mundshëm pasi Barcelona e ka nën...

Lajmet e Fundit