22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Saimir Pirgu të premten koncert bamirësie

SaimirPirgu-tenoriTenori i njohur shqiptar Saimir Pirgu do të shfaq mbrëmjen e nesërme në skenën e TKOB-së, një koncert bamirsie në mbështetje të kauzes së sindomës down.

“Kauz kjo, që vërtet meriton një mbështetje nga të gjithë ne. Prezenca juaj në koncert do të ndihmoj shume sensibilizimin e shoqërise tonë për njerzit dhe fëmijet me Syndrome”, është shprehur Pirgu, transmeton BW.

E ndërsa në skenat e botës tenori Saimir Pirgu po zhvillon një jetë të ngjeshur artistike, këtë herë për skenën shqiptare vjen me një mision të veçantë ndryshe nga herët e tjera. Në këtë koncert që do të dirigjohet nga mjeshtri Zhani Ciko, tenori do të shoqërohet dhe nga artistë të tjerë të njohur si, Marjana Leka, Sidrit Bejleri dhe Vikena Kamenica.

Ky koncert është një iniciativë personale e tij në bashkëpunim me “Doën Syndrome Albania”, një organizatë ekonomikisht jofitimprurëse, themeluar më 13 qershor 2013 nga prindi i një fëmije me sindromën Doën, me qëllim rritjen e cilësisë së jetesës të personave me këtë sindromë.

Tenori Saimir Pirgu vjen në Tiranë pas marrjes së çmimit prestigjioz “Pavarotti i Artë” për vitin 2013.

Më Shumë

Osmani, Kurti e Konjufca në shënimin e 146-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Presidentja vendit, Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti, si dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, po marrin pjesë në shënimin e 146-vjetorit të...

Policia shqipton mbi 1 mijë e 400 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1448 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Lajmet e Fundit