17.8 C
Prizren
E hënë, 27 Maj, 2024

Sami Lushtaku është në QKUK, nuk i dorëzohet EULEX-it

SamiLushtaku-i arrestuarOrganizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, e shqetësuar me vendimin e Gjykatës Themelore në Mitrovicë, për transferimin në veri të Sami Lushtakut, Sahit Jasharit si dhe Ismet Haxhës, ka organiuar një protestë para Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, më konretisht përballë Nekrologjisë.

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, Smajl Latifi ka deklaruar për media se, Sami Lushtaku është brenda objektit të QKUK-së dhe se nuk do t’i dorëzohet EULEX-it, pasi që sipas tij vendimi për transefrimin në Veri të Mitrovicës mund të jetë edhe i rrezikshëm.

“Qëllimi i kësaj proteste është që sot ka mbajt mu mbajt gjyqi në veri të Mitrovicës për komandatët tonë. Ne kemi ardhë të pamundësojmë arrestimin e tyre pasi që nuk ka siguri në veri të Mitrovicës. Kemi kërkuar qe tri ditë që të tërhiqet ai vendim, por nuk u tërheq. Nuk është e vërtetët sipas familjarëve që janë të arratisur, ata janë këtu dhe nuk janë të gatshëm me ju përgjigjë EULEX-it pasi që ka qenë një vendim i padrejtë.Ju e dini që burgjet në veri të Mitrovicës ka ndodhur gjana të këqija edhe ka zgjidhje tjera në pjesë të tjera të Kosovës”, ka thënë ai.

Latifi më tej shtoi se, OVL-ja dhe protestuesit nuk do ta bllokojnë gjithë QKUK-në, për arsyen e mos pengimit të pacientave.

Në këtë protestë, përpos qytetarëve të Skenderajt, aty është edhe ish-deputetja nga radhët e PDK-së, Ganimete Musliu.

 

Gazetari i Indeksonline është në vendin e ngjarjes, dhe për çdo hapa të mëtutjeshme do të ju informojë.
/Indeksonline/

Më Shumë

Nënëkryetari Kujtim Gashi nderon martirët e ‘Lagjes së Trimave’ në Prizren

Nënëkryetari i Komunës së Prizrenit, Kujtim Gashi, së bashku me zyrtarë të ekzekutivit, familjarë të dëshmorëve, përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta e...

Jul Deda: Unë e fitova Big Brother Vip. Gjërat do sqarohen!

Aktori Jul Deda ka zgjedhur të flasë dy ditë pas finales se Big Brother Vip, me një video në Instagram. Juli falënderon mbështetësit e...

Lajmet e Fundit