10.8 C
Prizren
E martë, 6 Dhjetor, 2022

SBAShK-u kërkon ndarjen e shtesave për mësimdhënësit,përmend gjykatën në rast se ministria nuk ua jep ato

Zëvendëskryetari i SBASHK-ut, Ymer Ymeri ka paralajmëruar se kjo sindikatë do të ndjek hapa ligjorë në rast se nuk ndahen shtesat edhe për dy muaj, për punëtorët e arsimit.

Ai në emisionin “Frontal” në T7, ka thënë se janë të hapur për marrëveshje me MASH-in dhe institucionet tjera lidhur me këtë çështje.

Lexo Edhe:

“Si kërkesë e jona personale e SBASHK-ut është që të realizohet marrëveshja që e kemi arritur me Qeverinë e kaluar për shtesat në paga, për tre muaj që kanë qenë. Një muaj është realizuar dhe dy muaj tjerë nuk janë realizuar. Ne i kemi çuar në gjykata, përmes gjykatës me shku, por çdoherë kur po shkohet përmes gjykatës përveç vonesave që po bëhen po dëmtohet përsëri buxheti i Kosovës me një shumë mund të them rreth 20% më tepër”, ka thënë ai.

Në rast se kjo marrëveshje nuk arrihet, sipas Ymerit çështja mund të shkojë në Gjykatë dhe të dëmtohet edhe më shumë buxheti i vendit

“Ideja jonë është që mos të shkojmë përmes gjykatave për shkak se po dëmtohen. Deri tash çdo lëndë që e kemi çuar në gjykatë e kemi fituar por po dëmtohet buxheti i shtetit”, ka thënë Ymeri.

Më tutje nënkryetari i SBASHK-ut foli edhe për kërkesa të tjera që i ka kjo Sindikatë.

“Kërkesat tona nuk janë diçka që nuk mund të përballen. Një prej kërkesave ka qenë që shkollën dhe mësimin ta kthejmë në gjendje normale. Tash kërkesë e jona është që kalendari shkollor të ulemi bashkë me Ministrinë e Arsimit dhe ta harmonizojmë njëjtë me atë të vendeve të rajonit”, ka thënë ai.

Më Shumë

“Katar 2022”: Sot përcaktohen dy çerekfinalistët e fundit, vëmendja te sfida Portugali – Zvicër

Sot do të përcaktohen dy çerekfinalistët e fundit në Kupën e Botës “Katar 2022”, raporton FrontOnline. Dita e sotme sjell dy ndeshjet e fundit të...

Dyqind mijë dollarë në muaj nuk sjellin lumturi në fytyrën e Kim Kardashianit – 42 vjeçarja shihet e mërzitur pas finalizimit të divorcit me...

Kim Kardashian dukej e tensionuar të hënën pasdite teksa mbërriti në atë që dukej si një konferencë familjare pas përfundimit të divorcit të saj...

Lajmet e Fundit