23.7 C
Prizren
E enjte, 16 Shtator, 2021

“Shkojmë në plazh, shohim vajza gjysmë të zhveshura..”, New York Times reportazh për afganët në Shëngjin

Mbërritja në Shqipëri e një pjese të civilëve afganë të larguar nga frika e hakmarrjes talibane po tërheq vëmendjen e mediave ndërkombëtare.

Gazeta prestigjioze amerikane “The New York Times” i ka dedikuar jetës së tyre të re në Shqipëri një reportazh të gjatë. Reportazhi duke paraqitur situatën e përgjithshme, fokusohet veçanërisht tek strategjia e strehimit të refugjatëve në resortet verore në brigjet e Adriatikut, duke i cilësuar si “kampet e refugjatëve më luksozë dhe të çuditshëm në botë”, të çuditshëm më së shumti nga fakti që Shqipëria mbetet ende, sipas autorit, “një nga vendet më të varfra në Evropë”.

Reportazhi nënvizon gjithsesi që “fatura e refugjatëve paguhet kryesisht nga organizata si National Endowment for Democracy, fondacioni Yalda Hakim, por edhe fondacioni Soros”.

Gazeta amerikane ndjek në veçanti fatin e refugjatëve të strehuar në resortet e Shëngjinit, ku burra e gra afganë duken ende disi të hutuar, peng të kujtimeve dhe frikës për familjarët ende në atdhe, por edhe mirënjohës për mundësinë që po i jep populli shqiptar.

Për shumë prej tyre, kjo është edhe rasti për të përjetuar gjera që nuk kishin mundësi të bënin në Afganistan. Tahera, një studente mjekësie 21-vjeçare, dëshiron të mësojë notin dhe biçikletën, diçka e ndaluar në Kabul. Pushuesit shqiptarë, kryesisht nga Kosova, duket se po i mirëpresin ato, dhe nuk duken të shqetësuar nga prania e tyre.

“Jemi refugjatë luksi. Shkojmë në plazh, shohim vajza gjysmë të zhveshura, flemë dhe hamë rregullisht. Për pjesën më të madhe të njerëzve, kjo është parajsa”, thotë një ish-përkthyes, i cili pohon se pavarësisht komoditetit ende nuk fle nga makthi kur kujton mënyrën si iku nga qyteti i tij Herat, duke iu shpëtuar kontrolleve të talebanëve.

Paqartësia për të ardhmen por edhe për vendin nga i cili kanë ikur të detyruar, zbeh lumturinë e çastit. “I gjithë ky luks është fantastik, por nuk e shijojmë dot, me gjithë mendimet që kam në kokë”, e përmbledh mirë situatën njëra prej tyre.

Më Shumë

EMA: Varianti Mu është potencialisht shqetësues

Varianti Mu, i identifikuar për herë të parë në Kolumbi në janar, është potencialisht shqetësues, por ende nuk ka të dhëna që të sugjerojnë...

Prizren, arrestohet personi i dyshuar për fajde

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person, i cili ishte në kërkim tash e një kohë nga Policia. Në njoftimin e bërë...

IKSHPK rekomandon shtyrjen e procesit zgjedhor

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka dhënë vlerësimin në lidhje me ndikimin e procesit zgjedhor në gjendjen epidemiologjike në vend, përmes një...

Arbër Rexhaj flet për përplasjet e Haskukës me asamblistët e Vetëvendosjes

Deputeti i VV’së Arbër Rexhaj ka folur rreth përplasjeve të Mytaher Haskukës me këshilltarët komunal po të kësaj partie. Komentet Rexhaj i ka bërë në...

Shaqir Totaj: PDK-ja në Prizren është mobilizuar për fitore

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vazhduar takimet me strukturat e partisë në nëndegën e Korishit dhe Malësisë së Re. Totaj...

Zhduket një e mitur në Prizren

Një nënë nga Prizreni ka raportuar në polici se vajza e saj e mitur në mëngjesin e së martës është larguar nga shtëpia dhe...

Para të falsifikuara në Prizren, konfiskohen 100 euro

Një femër nga Prizreni ka informuar policinë se janë deponuar 100 euro para të cilat dyshohet se janë të falsifikuar, raporton PrizrenPress Sipas Policisë, parat...

Vdekja misterioze e 28 vjeçarit kosovar në hotel “Rogner”, flet babai i tij: Në ambulancë ishte gjallë, menduam mos e ka mbytur dikush

Pak ditë më parë një 28-vjeçar Ajdin Mustafi, humbi tragjikisht jetën pasi ra nga kati i pestë te hotel “Rogner”. Shkak u bënë kangjellat e...

Muharremaj vendos që veturën zyrtare mos ta përdorë për fushatë zgjedhore

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, ka vendosur që automjetin zyrtar mos ta përdor më pas përfundimit të orarit të punës. Ndonëse i takon me kompetencë...

Masat e reja antiCOVID-19 (Dokument)

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot në mënyrë elektronike ka marrë vendim për masat e reja antiCOVID-19. Në vendimin të cilin e ka...

Mbi 2 000 gjoba për mosrespektim të masave anti-Covid gjatë 24 orëve

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve ka shqiptuar 2.065 gjoba për mosrespektim të masave anti-Covid. Gjatë kësaj kohe janë shqiptuar edhe 1.463 tiketa për kundërvajtje...

Adem Mikullovci, artisti që gjithë jetën ia kushtoi popullit të Kosovës

Viti i kaluar duket sikur erdhi vetëm për të marrë artistët më të mirë që kishim. Më 15 shtator 2020, pikërisht sot para një...

KF ”Liria” e Prizrenit e ka një njoftim të rëndësishëm për tifozët

Klubi Futbollistik “Liria” në Prizren ka njoftuar tifozët se ndeshjen me KF ‘Trepça’ mund ta shikojnë vetëm nëse janë të vaksinuar ose që kanë...

Dani Alves mbetet pa klub, Sao Paulo i ka borxh 1.8 milion euro

Futbollisti i famshëm brazilian Dani Alves ka mbetur pa klub, pasi Sao Paulo ndërpreu bashkëpunimin për shkak të një mosmarrëveshje borxhi. Alves, 38 vjeç, i...

Haskuka: Qëllimi im është që ta fitoj Prizrenin pa balotazh

 Kreu aktual i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se synimi kryesor i tij është që ta fitojë Prizrenin pa balotazh. Ai në “Debat Plus” shtoi...

Komuna e Malishevës ekzekuton pagesën për 216 studentë përfitues të bursave studentore

Komuna e Malishevës ka realizuar për vitin 2021 synimin e saj për përkrahje të studentëve përmes ndarjes së bursave studentore për 216 studentë bursistë. “Ekzekutimin...

Lajmet e Fundit