16.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Shkollat nuk mbajnë mësim, MASHT-i s’ka informata

SamiFrasheri-gjimnaziNë disa shkolla të komunave të ndryshme të Kosovës, ende nuk ka filluar procesi mësimor. Ndërsa përfaqësuesit e Ministrisë së Arsimit, thonë se nuk janë të informuar për këtë. Drejtorët e shkollave, thonë se MASHT-in e kanë njoftuar në kohë për rinovimet që janë duke u bërë në këto shkolla nga Komisioni Evropian. Ndërkaq, sipas tyre, mësimi do të zëvendësohet të shtunave, dhe gjatë pushimeve dimërore dhe pranverore,shkruan Tribuna

Jashar Lushtaku, drejtor i Drejtorisë për Arsim në Komunën e Skenderaj, thekson se procesi mësimor nuk ka filluar ende në Shkollën Fillore “Ismet Rrahmani”, në Açarevë dhe në Shkollën Fillore “Migjeni”, në fshatin Kllodernicë. “Shkolla në Açarevë është në përfundim e sipër. Mendojmë që javën e ardhshme të fillojë mësimi, ndërsa në shkollën ‘Migjeni’ janë kërkuar punë shtesë nga drejtoria e shkollës, dhe mund të shtyhet fillimi i mësimit edhe për disa ditë”, ka theksuar ai.

Më Shumë

Kurti: Kemi nevojë për Republikën e tretë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shpalos platformën e tij për mandatin e ri katër vjeçar në krye të kësaj partie. Në fillim, fjalën...

Rahovec: Një burrë sulmohet nga disa persona, bëhet për spital

Një person është sulmuar fizikisht të shtunën në Rahovec nga disa persona.   Viktima është në gjendje të rëndë dhe gjendet në spitalin rajonal të Gjakovës. Vëllai...

Lajmet e Fundit