32.8 C
Prizren
E shtunë, 20 Korrik, 2024

Shqipëria kërkon ‘kokën’ e Kroacisë për të besuar në kualifikimin e mëtejshëm në Euro 2024

Pasi të dyja pësuan disfata në debutimin e tyre në Grupin B, Kroacia dhe Shqipëria do të shpresojnë për një përgjigje pozitive kur të takohen në Hamburg për ndeshjen e së mërkurës në Euro 2024 (ora 15:00).

Skuadra e Zlatko Dalic u mund 3-0 nga Spanja përpara se Shqipëria të humbiste 2-1 kundër Italisë më vonë të shtunën, pavarësisht se goli hapës i Nedim Bajramit pas 23 sekondash theu rekordin për golin më të shpejtë në historinë e Kampionatit Evropian.

Bajrami ose ka shënuar ose ka asistuar në secilën nga tre paraqitjet e tij të fundit në kombëtare (2 gola, 2 asistime), megjithëse goli i tij rekord shënoi goditjen e vetme të Shqipërisë në portë në humbjen e ngushtë ndaj Italisë.

Ofertat e “Bashkimi Reisen” për pushime të paharrueshme në Velipojë

Skuadra e Sylvinho-s pa që festimet e tyre të hershme të ktheheshin në zhgënjim pasi Alessandro Bastoni dhe Nicolo Barella shënuan për të dënuar Shqipërinë me humbjen e parë konkurruese që nga marsi 2023 (1-0 kundër Polonisë). Kjo i dha fund një serie prej shtatë ndeshjesh zyrtare të pamposhtur.

Ata gjithashtu kanë humbur tre nga katër ndeshjet e tyre totale në Kampionatin Evropian UEFA, me fitoren e tyre të vetme kundër Rumanisë në 2016.

Megjithatë, nuk është i gjithi lajm i keq, duke qenë se Shqipëria nuk ka humbur ndeshjet e radhës në aksione konkurruese që nga shtatori 2022, në humbjet e njëpasnjëshme të Nations League kundër Izraelit.

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Ata gjithashtu kanë shënuar tashmë po aq gola (1) në Euro 2024 sa arritën në paraqitjen e tyre të vetme të mëparshme në kompeticion në 2016 (1 në 3 ndeshje).

Kroacia u mund më bindshëm pasi Alvaro Morata, Fabian Ruiz dhe Dani Carvajal realizuan për Spanjën, me Bruno Petkovic që pa një gol të vonë të anuluar.

Dalic nuk ishte aspak i impresionuar me penalltinë e Petkovic, duke sugjeruar se Perisic ose Lovro Majer duhet të kishin marrë përgjegjësinë.

Kjo humbje e Berlinit do të thotë se Kroacia tani ka humbur tre nga pesë ndeshjet e fundit konkurruese, duke rënë kundër Turqisë (1-0), Uellsit (2-1) dhe Spanjës (3-0) në këtë ecuri. Këto janë po aq humbje sa kishte pësuar skuadra e Dalic në 29 ndeshjet e tyre të mëparshme zyrtare.

Megjithatë, shifrat themelore dhe përvoja e çuditshme e mesfushës së tyre veterane sugjerojnë se një përgjigje mund të vijë të mërkurën në “Volksparkstadion”.

Kroacia kishte 16 goditje dhe shënoi një total të golave ??të pritur (xG) prej 2.38 kundër Spanjës. Në të vërtetë, ky ishte xG-ja e tyre më e lartë në një lojë në një turne të madh (Kupa e Botës/Euro) në të cilën ata nuk arritën të shënonin.

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Në shenjat më pozitive për finalistët e Kupës së Botës 2018, skuadra e Dalic nuk ka humbur ndeshje të njëpasnjëshme në të njëjtin turne madhor që nga Euro 1996 (3-0 kundër Portugalisë dhe 2-1 kundër Gjermanisë).

Kroacia ka të ngjarë të kërkojë nga Marcelo Brozovic dhe Luka Modric për t’i kthyer gjërat kundër Shqipërisë dhe për të ringjallur shanset e tyre për t’i shpëtuar “Grupit të Vdekjes”.

Modric u bë i katërti më i moshuari që luan në kompeticion, në moshën 38 vjeç e 280 ditë, kur startoi kundër “La Roja”-s.

I eliminuar në fazën e parë me eliminim direkt në dy paraqitjet e tyre të fundit në Euro, Dalic do të jetë i dëshpëruar që dyshja të ndihmojë për të shpëtuar shpresat e Kroacisë, përndryshe një tjetër largim i hershëm mund të jetë në diskutim.

Kroacia kundër Shqipërisë ballë për ballë

Kjo do të jetë përballja e parë ndonjëherë midis Kroacisë dhe Shqipërisë në çdo kompeticion.

Shqipëria ka fituar vetëm një nga 10 ndeshjet e fundit kur përballet me një komb për herën e parë, duke mundur Ishujt Faroe 3-1 në qershor 2023.

Kjo do të jetë muzikë për veshët e një skuadre kroate që ka katër fitore nga gjashtë ndeshjet e fundit në të gjitha garat pasi skuadra e Dalic shpreson të rinisë shpresat e tyre në Grupin B.

Shqipërisë nuk i jepet shumë shpresë nga superkompjuteri i “Opta”-s pasi skuadra e Sylvinho-s triumfoi në vetëm 15.7% të 10,000 simulimeve para ndeshjes.

Kroacia është favoritja e fortë në Hamburg, duke fituar 62.9% të simulimeve kompjuterike të “Opta”-s.

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Formacionet e mundshme

Pritet të ketë vetëm një ndryshim në formacionin e Shqipërisë ndaj Kroacisë me Arbër Hoxhën që do i marrë vendin Taulant Seferit.

Hoxha luan për Dinamo Zagrebin në Kroaci dhe e njeh filozofinë e futbollit kroat, por mbi të gjitha ai tregoi një potencial të madh në ato minuta që luajti ndaj Italisë.

Kroacia mund të ketë disa ndryshime rrënjësore ndaj Shqipërisë. Humbja, por më shumë performanca e dobët ndaj Spanjës, ka bërë që Dalic të mendojë ndryshimin nga 4-3-3 në 4-2-3-1 dhe dy lojtarë do të zëvendësohen.

Marcelo Brozovic dhe Marin Pongracic pritet të largohen nga formacioni titullar i Kroacisë dhe do të zëvendësohen me Mario Pasalic, i pari, dhe një mes Borna Sosa ose Josip Juranovic për të dytin.

Shqipëria: Strakosha; Hysaj, Ajeti, Gjimshiti, Mitaj; Ramadani, Asllani; Asani, Bajrami, Hoxha; Broja.

Kroacia: Livakovic; Stanisic, Sutalo, Gvardiol, Sosa; Modric, Pasalic, Kovacic; Majer, Budimir, Kramaric./Albanian Post

Më Shumë

26 vjet nga masakra në Rahovec

Më 19 korrik 1998, si pasojë e një sulmi të forcave serbe, në Rahovec shumë shqiptarë u vranë e u plagosën. Në Teqenë e Sheh...

Fillon renovimi i tërësishëm i katit të parë të objektit të Administratës Komunale në Prizren

Ka filluar renovimi i tërësishëm i katit të parë të Objektit të Administratës Komunale, të cilat punime po zhvillohen me intensitet të lartë për...

Lajmet e Fundit