7.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Shqiptarët në Ballkan

Zafir Berisha

Sot, Ballkani ose si njihet ndryshe në histori “Gadishulli Ilirik”, është shëndrruar në Berlinin e pas luftës dytë botërore, ku janë kryqëzuar interesat e fuqive të botës, e që historia e njeh si “lufta e ftohtë”!

Duke e ditur logjikën politike të Serbisë e cila mbështetet nga Rusia që nga ardhja e sllavëve në Ballkan në mesjetën e hershme, “logjika” e tyre lidhet me luftën për territore, nga ku Serbia do të vazhdoi te mbetet problem edhe për dekada në të ardhmen.

Situata e sigurisë është më e rënd se sa paraqitet në opinion, sepse tashmë nuk kemi punë me destruksonet serbe ndaj Kosovës por edhe të Rusisë si aleate tradicionale e Serbisë, ku kohëve të fundit e inspiron Serbinë për ta destabilizuar Kosovën, Malin e Zi, BeH dhe rajonin, pretendime për dominim në Ballkan dhe dalje në Adriatik për të cilat ka punuar vazhdimisht dhe nuk i ka fshehur që nga koha e Rusis cariste.

Ballë për ballë në betejën politike, ekonomike e të spiunazhit janë perendimi dhe lindja si dikur në Berlin, e në mesë të k’saj beteje janë shqiptar?t të cilët po akëtrojn si faktor, e që në faktë nga mosdija, egoizmi, inatet e mentaliteti provincial i të bërit politik, jan figura shahu në mesin e shahistëve më të fuqishëm të kohës!

Shqiptarët në Ballkan në vend se të janë faktori kyq në zgjidhjene problemeve që ka rajoni, ata për fatin e keq janë bër “mallë kusuritje” apo top pingponi në duart e të tjerve, një pjesë e të cilve vazhdojn të mbesin ata që kanë qenë edhe gjatë historisë.

Rreshtimi me perendimi vetëm përmes deklaratave, nuk është e mjaftueshëm nga klasa poltike shqiptare në Ballkan!

Ky rreshtim do unifikim të t? gjitha forcave politike shqiptare dhe grupeve të interesin me një platform të qartë për integrim, zhvillim ekonomik e siguri.

Perendimi, në veqanti SHBA si gardian i paqes në botë, sot përballen me shumë probleme edhe më të m?dha se tonat nëpër rajone të ndryshme të globit, prandaj komoditeti që po tregojm si shqiptarë në këto rrethana dramatike mund të ketë pasoja të pariparushme për ne dhe rajonin.

Besoi se është momenti që ta bindim veten se ne nuk jemi “Pika Arkimedit”, prandaj duhet t’i kthehemi realitetit e ta flakim egon e bajraktarizmat sa më larg që mundemi, sa nuk është bërë vonë.

Liria që fitohet duhet të mbrohet, në të kundërtën na përsëritet historia!

Më Shumë

Kryeziu-Ramaj për Fatmir Limajn: Ishe shpresa, tani je shpëtimi i Kosovës

Besartë Kryeziu – Ramaj, kryetare e Gruas së Nismës Socialdemokrate, ka postuar në rrjetin social në “Facebook”, një fotografi me liderin e Nismës, Fatmir...

Moti sot: Kryesisht me diell, temperaturat deri në 15 gradë Celsius

Të enjten mbi Kosovë, parashihet të mbajë mot kryesisht me diell. Sipas Meteo Kosova, temperaturat minimale do të lëvizin nga minus dy deri në një...

Lajmet e Fundit