-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Sindikata paralajmëron fillimin e grevës në arsim

Përveç infermierëve dhe punëtorëve të hekurudhave në Angli edhe punëtorët e arsimit pritet të hyjnë në grevë.

Kjo është kërkesë drejtuar kryeministrin britanik Rishi Sunak për rritje pagash në kohë inflacioni.

NEU ka njoftuar se qeveria u kishte ofruar anëtarëve të saj një rritje pagash prej 5%, që sipas tij nuk kompensonte uljen e pagave të shkaktuara nga rritja e çmimit.

Por sipas qeverisë pagat nuk mund të ngriten pasi do të thellohet edhe më shumë gjendja e inflacionit.

Ndërsa, anëtarët e Shoqatës Mbretërore të Infermierëve kanë paralajmëruar për një tjetër greve të mërkurën dhe të enjten dhe sindikata ka paralajmëruar se raundi i radhës i grevave mund të jetë më i fortë, me dyfishin e numrit të infermierëve që marrin në Angli në shkurt nëse nuk gjendet një zgjidhje, raporton AbcNews, përcjell Insajderi.

Më Shumë

Ablelard Tahiri: Kurti po tenton ta fus edhe Mamushën në Asociacion, që të thotë se nuk është një etnik

Abelard Tahiri, shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës është i ftuari i radhës në “Blic InterView”. Tahiri ka komentuar planin gjashtë pikësh...

Punëtori shqiptar në Kanada merr shpërblim 300 mijë dollarë, pasi u godit me grusht në testikul në vendin e punës

Një punëtor shqiptar në Kanada, Rr.O., është shpërblyer me 300 mijë dollarë nga Gjykata e Lartë e Drejtësisë e Ontarios, për abuzimin që ka...

Lajmet e Fundit