12 C
Prizren
E premte, 14 Maj, 2021

Sipas Speciales, krimet ndaj katolikëve u kryen në Prizren e Kukës

Shqiptarët katolikë sërish janë konsideruar “kategori” që sipas Speciales kanë qenë cak i krimeve që pretendohet të jenë kryer nga anëtarë të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së.

Një gjë e tillë përmendet në vendimin e gjyqtarit të procedurës paraprake, përmes të cilit është konfirmuar aktakuza kundër ish-eprorëve të UÇK-së, raporton KOHA.

“Në veçanti, individët ishin shënjestruar për shkak të: (I) etnisë serbe; (II) etnisë rome ose ashkali; (III) feja katolike; 1916 (IV) përkatësisë ose simpatisë ndaj LDK-së ose ndonjë tjetër Partie e perceptuar si anti-UÇK; 1(v) që nuk janë bashkuar ose nuk kanë mbështetur UÇK; 1 (VI) punësimi aktual ose i mëparshëm i perceptuar si anti-UÇK; dhe / ose (VII) bashkëpunimi i pretenduar me autoritetet serbe, miqësia e pretenduar ose bashkëpunimi më serbët”, thuhet në pikën 443, faqe 193.

Përmes një funsote është e sqaruar se në cilat zona Specialja dyshon se ka pasur krime ndaj pjesëtarëve të komunitetit katolik. Pretendohet se krimet ndaj tyre janë kryer në dy zona, në Kukës dhe në ish-objektin e Ministrisë së Punëve të Brendshme në Prizren.

Prova materiale për përfshirjen e katër ish-eprorëve të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi, sipas vendimit të gjyqtarit të Procedurës Paraprake, ka edhe për vrasjen e njerëzve të LDK-së ose mbështetësve të kësaj partie.

Për herë të parë, në një dokument të Speciales përmenden vrasjet e figurave të rëndësishme të LDK-së.

“Përkundër deklaratave të tilla, kur ballafaqohen me [e redaktuar], anëtarët e Shtabit të Përgjithshëm, përfshirë z. Krasniqi, të cilët ishin njoftuar rregullisht me , vrasjet dhe rrëmbimet e serbëve dhe vrasjeve dhe zhdukja e shqiptarëve, në veçanti e anëtarëve të vjetër të LDK-së, ishin të prerë të mohojnë akuzat në lidhje me vrasjen e bashkëpunëtorëve”, thuhet në pikën 471, faqe 211 të dosjes së Speciales.

KOHA e ka pyetur LDK-në në lidhje me këtë çështje, por ata nuk janë deklaruar.

Në dokumentin për konfirmim të aktakuzës, gjyqtari Nikolas Giju ka thënë se ka prova materiale që kjo katërshe ka dhënë informata të rreme në lidhje me krimet e pretenduara të UÇK-së. Me theks të veçantë përmendet Hashim Thaçi.

“Sa i përket kontributit të z. Thaçi në përpjekjet për të mohuar ose dhënë informacione të pasakta në lidhje me kryerjen e krimeve, materiali mbështetës tregon të paktën dy raste kur z. Thaçi personalisht ka dhënë informacione të rreme . [e redaktuar] [e redaktuar] .Edhe materiali mbështetës tregon raste të mëtejshme kur z. Thaçi kontribuoi në përhapjen e informacioneve mashtruese ose jo të plota në lidhje me aktivitetet e UÇK-së”, thuhet në pikën 458 të dosjes.

Aty përmendet edhe korriku i vitit 1998, ku, siç thuhet në dokument, Thaçi e Veseli nga ndërkombëtarët ishin vënë në dijeni për krimet e pretenduara të UÇK-së.

“Për më tepër, në korrik të 1998-s, Veseli bashkë me Thaçin kishin marrë pjesë në një takim me përfaqësues të bashkësisë ndërkombëtare, me ç’rast ai ishte njoftuar në mënyrë të qartë rreth krimeve të kryera apo që po kryheshin nga pjesëtarë të UÇK-së”, specifikohet në pikën 496, faqe 222.

Katër ish-anëtarët e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi, janë arrestuar muajin e kaluar për krime lufte në periudhën 1998-1999. Ata po qëndrojnë në paraburgim në Hagë.

Më Shumë

NISMA në Prizren mesazh urimi për Fitër Bajram

NISMA Socialdemokrate në Prizren ka uruar të gjithë besimtarët islam me rastin e Festës së Fitër Bajramit. "Fitër Bajrami vjen pas muajit të madhërishëm të...

Llapi fitues i Kupës së Kosovës

Llapi është fitues i Kupës së Kosovës në futboll për edicionin e sivjet. Skuadra e drejtuar nga Tahir Batatina, triumfoj ndaj Dukagjinit nëpërmjet penalltive me...

Sot vijnë edhe mbi 38 mijë vaksina të AstraZeneca-s në Kosovë

Një kontigjent prej mbi 38 mijë vaksinash anti-COVID të AstraZeneca-s do të mbërrijnë sot në Kosovë. Kjo u bë e ditur nga një njoftim i...

Kurti uron Bajramin: Le të shumëfishojmë lumturinë duke e ndarë me të tjerët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka uruar Fitër Bajrami, duke thënë se mbarësia e kësaj dite le të vulos besimin se çdoherë mund të...

Szunyog: Është e rëndësishme të përforcojmë pozitën e Kosovës në Ballkan

Për të shënuar Ditën e Evropës, Zyra e Bashkimit Evropian dhe Shtëpia e Evropës në Kosovë kanë organizuar aktivitete të shumta kulturore, arsimore dhe...

Sot është ditëlindja e Nexhmije Pagarushës

Para 88 vjetësh u lind Nexhmije Pagarusha, e njohur si ikona e muzikës shqiptare. Veprimtaria e saj muzikore 50-vjeçare është aq e gjerë, sa që...

Apeli e kthen në rigjykim rastin e Ilir Baldedaj i cili ishte dënuar për keqpërdorim të pozitës zyrtare

Gjykata e Apelit e ka kthyer në rigjykim rastin e Ilir Baldedajt i cili ishte shpallur fajtor nga Gjykata Themelore në Prizren dhe ishte dënuar me...

21 vjet nga vrasja e “Drinit”

8 maj 2000. Ish-komandanti i UÇK-së, Ekrem Rexha -‘Drini’, vritet para shtëpisë së tij, në Prizren. Kjo vrasje ndodhi në rrethana misterioze. Drejtësia vendore e ndërkombëtare,...

OKB-ja, takim urgjent për luftën në mes të Izraelit dhe Palestinës, kërkon paqe

Disa komandantë të grupit militant Hamas janë vrarë në sulmet ajrore izraelite në Rripin e Gazës, njoftuan të mërkurën si Hamasi ashtu edhe Izraeli,...

Në Indi po përdoret bajga e lopës me besimin se do të largojë COVID-19, vjen përgjigja e mjekëve

Mjekët në Indi po paralajmërojnë kundër praktikës së përdorimit të bajgës së lopës në besimin se do të largojë COVID-19, duke thënë se nuk...

Rritet qarkullimi i bizneseve, për katër muaj shteti inkasoi mbi 200 milion euro taksa

Këtë vit Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka tejkaluar planifikimin e të hyrave nga tatimet, por edhe qarkullimi i bizneseve sivjet është më i...

Spitali i Prizrenit, 38 pacientë me Covid -19

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka treguar se në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme janë të...

Një grua tenton të vetëvritet me barna në Prizren

Një grua ka tentuar të bëjë vetëvrasje duke konsumuar 30 tableta. Ngjarja ka ndodhur të dielën, rreth orës 20:00 në rrugën “Bekim Berisha” në Prizren. Gazeta...

PRAK: Punëtorët shëndetësorë që refuzuan të vaksinohen me AstraZenecan, vendosini në fund të listës

Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë (PRAK) i ka bërë thirrje Ministrisë së Shëndetësisë që punëtorët shëndetësorë të cilët patën refuzuar të...

Të mërkurën në Kosovë pritet të arrijnë mbi 62 mijë vaksina të AstraZenecas

62 mijë e 400 doza të vaksinave anti-Covid 19, të llojit AstraZeneca, do të vijnë në Kosovë. Ato do t`i sjell falas “Gavi Covaxi”, një...

“Ahmet Zogu, serbët dhe vrasja e Hasan Prishtinës”

Nga: Dorian Koçi Më datën 13 gusht 1933, agjencitë telegrafike të Ballkanit përcollën lajmin se në Selanik ishte qëlluar për vdekje ish-kryeministri i Shqipërisë dhe...

Lajmet e Fundit