8.8 C
Prizren
E diel, 14 Prill, 2024

Sonte në Tropojë mbyllet edicioni i 12-të i ‘Sofrës Dardane 2014’

Sofrës Dardane 2014I nisur dy ditë më parë, sot përfundon edicioni i 12-të në radhë i aktivitetit kulturor të përvitshëm “Sofra Dardane Tropojë 2014”. Në stadiumin e lojërave me dorë, ku zhvillohet ky aktivitet i përvitshëm, ishin mbledhur me qindra banorë, artdashës të Bajram Currit dhe fshatrave përreth.

Për tre ditë me radhë Tropoja bashkon në festfolkun e organizuar nga Unioni Artistik i Kombit Shqiptar, mbi 500 artistë popullorë, këngëtarë, valltarë dhe instrumentistë nga të gjitha trojet shqiptare.

Në natën e parë, artdashësit tropojanë duartrokitën ansamblin Dardania, pritësit e këtij evenimenti, duke vazhduar me artistët popullorë të diasporës.

Në ditët në vijim do ngjiten në skenë mbi 500 artistë, valltarë, këngëtarë dhe instrumentistë popullorë.

Më Shumë

Ylli fiton duelin e parë çerekfinal ndaj Bashkimit

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore në ndeshjen e parë çerekfinale të “Play-off”-it ndaj Bashkimit me rezultat 87:69 (18:18, 23:14, 18:22, 28:15). Pas një fillimi...

Italia me pesë skuadra në Champions, mjafton vetëm një kombinim për t’u zyrtarizuar

Italia vijon të kryesojë renditjen e kampionateve elitare të Europës dhe mesjava në kompeticionet europiane, thelloi edhe më shumë diferencën me Gjermaninë ndjekëse. Madje,...

Lajmet e Fundit